Minecraft tüm zamanların en çok satan oyunu oldu!

Minecraft devasa bir dünyada blokları kullanarak birşeyler inşa ettiğiniz bağımsız bir PC oyunu olarak başladı. Zaman içinde birçok platforma yayılan, milyonlarca satan ve tonlarca güncelleme ve genişleme ile dünya çapında bir oyuna dönüştü. Minecraft sürekli olarak modlar yapan bir topluluğa sahip ve Microsoft’un satın almasıyla daha cesur bir şekilde ilerliyor. Minecraft: Story Mode adlı anlatı odaklı bir oyun, hatta ufukta vizyona girmesi beklenen bir film bile var. Tüm bunlar bir araya geldiğinde dünyanın en çok satan oyunu ortaya çıkıyor.

Microsoft, Minecraft’ın 176 milyon kopya sattığını ve Tetris’in 170 milyonluk rekorunu aşarak tüm zamanların en çok satan oyunu olduğunu açıkladı. Şirket ayrıca oyunun Çin’deki sürümünün 200 milyon kayıtlı kullanıcıyı aştığını ve 130 milyon Minecraft “Hour of Code” oturumunun tamamladığını da ekledi. Açıkçası bu Mojang ve Microsoft için çok büyük bir başarı.

Minecraft hala yoluna güçlü bir şekilde devam ediyor. Son olarak yeni AR mobil oyunu Minecraft Earth açıklandı ve tıpkı Pokemon GO çılgınlığında olduğu gibi gerçek hayatta oynayabileceğiniz bir deneyim gibi görünüyor.

Minecraft şu sıralar 10. yıl dönümünü kutlayarak bir başka dönüm noktası yaşıyor. Oyunun yaratıcısı Markus “Notch” Perrson, twitter’da kişisel görüşlerini rahatsız edici bir şekilde dile getirdiği için törene davet edilmedi. Microsoft, Notch için: “Yorumları ve görüşleri Microsoft’un veya Mojang’ın görüşlerini yansıtmıyor ve Minecraft’ı temsil etmiyorlar.” yorumunda bulundu. Geliştiriciler daha önce oyun içinde Notch’a verilen referansları kaldırmışlardı.

Kesinlikle 10 yılı aşkın süredir ilginç bir geçmişi olan önemli bir oyun. Minecraft’ın aylık oyuncu sayısı 90 milyon civarında ve son dönemin en popüler oyunlarından biri olan Fortnite‘tan çok daha yüksek bir noktada. Sizce tüm zamanların en çok satan oyunu olması şaşırtıcı mı? Yorumlarda fikirlerinizi belirtebilirsiniz.