Konami’nin PES 2020’de de kadın futbolu için planı yok

Günümüzde kadın futbolu her zamankinden daha popüler ve mücadele 2019 Fransa Dünya Kupası’nda final heyecanıyla devam ediyor. EA ilk olarak FIFA 16’da sınırlı da olsa kadın milli takımlarını seriye getirirken, PES serisinden şimdiye kadar böyle bir hamle gelmedi. Yayıncı Konami bu durumun eFootball PES 2020‘de devam edeceğini onayladı.

Serinin Avrupa marka yöneticisi Lennart Bobzien, GameSpot‘a yaptığı açıklamada: “Kadınların oyununu bizzat destekliyorum ve Dünya Kupası’nı yakından takip ediyorum. Ancak şu anda kadınları eFootball PES 2020’ye getirme planımız yok.” dedi. EA’in FIFA serisi hem erkekler hem de kadınlar FIFA Dünya Kupası turnuvalarının lisans haklarına sahip ve bu nedenle turnuvanın PES 2020’de resmi olarak yer almaması şaşırtıcı değil.

Artık kadınların da futbolda aktif olarak dahil oldukları göz önüne alındığında, PES serisinde kadın futbolunun hiç temsil edilmediğini görmek hayal kırıklığı yaratıyor. Örneğin geçtiğimiz Salı günü İngiltere – ABD Dünya Kupası yarı finali İngiltere’de yıl içinde 11,7 milyon izleyici ve %50,8’lik izleyici oranıyla en çok izlenen yayın oldu. Kadın futbolu artık daha yüksek standartlarda ve medyada her zamankinden daha fazla yer alıyor.

Konami geçtiğimiz günlerde Manchester United ile uzun vadeli anlaşma yaptığını açıkladı. Kulüp eFootball PES 2020’den itibaren lisanslı olarak seride yer alacak. İngiliz devi 2018’de bir kadın takımı kurdu ve gelecek sezon (geçen sezon lig yükseldiler), İngiliz Kadın Futbolunun en yüksek ligi olan Kadınlar Süper Ligi’nde yarışacak. Ayrıca Konami PES 2020’de oyuncuları her zamankinden daha gerçekçi hale getirecek özel bir 3D tarama teknolojisi kullandı.

PES 2020, 10 Eylül’de PS4, Xbox One ve PC’ye gelecek. Çevrimiçi ve çevrimdışı maç özellikleri sunacak olan demo sürümü 30 Temmuz’da yayınlanacak..