Fortnite, Epic Games’e yaklaşık 3 milyar dolar kazandırdı

2018 kesinlikle Fortnite yılıydı. Epic Games’in oyunu dünyayı kasıp kavurdu ve satış listelerinde üst sıralardan inmedi. Geliştirici için büyük bir başarı elde eden oyun kısa sürede battle royale türünün öncüsü haline geldi ve sonuç olarak Epic Games 3 milyar dolarlık karla yılı kapattı. Yalnız buraya dikkat: gelir değil, kâr!

Epic bu rakamlar hakkında resmi açıklama yapmadı. Ancak Fortnite‘ın yer aldığı platformlardaki kazancına dair çeşitli tahminlere dayanıyor. Bununla birlikte, bu sayının bir takım faktörler nedeniyle eksik olma ihtimali de var. Ayrıca Sezon 7’nin gelişi ve Fortnite Deep Freeze Bundle’ın piyasaya sürülmesi ile tatil sezonunda elde edilecek kazanç dikkate alınmıyor.

Buna ek olarak, Fortnite eğlence sektörü için önemli bir ülke olan Çin’de henüz beklenen sıçramayı yapamadı. Oyunun Çin’de büyük bir potansiyeli var ve Epic’in daha fazlasını yapabileceğini görebiliyoruz.

Fortnite Battle Royale oynaması ücretsiz bir oyun. Ancak Savaş Bileti ve oyun içi kozmetik ürünlerle çeşitli mikro ödemeler içeriyor. Epic’in ücretsiz oynanabilen bir oyundan böylesine kar elde edebilmesi büyük bir başarı. Bununla birlikte, Fortnite’in başarısıyla kârdan daha fazlasını elde etti. Epic Games şimdi yaklaşık 15 milyar dolar değerinde ve bu rakam sadece birkaç ay öncesine göre (8 milyar dolardı) çok büyük bir artış gösterdi.

fortnite

Artık Epic Games’in elinde Fortnite’tan daha fazlası var. Kısa süre önce Epic, PC kullanıcıları için, gelirin yalnızca yüzde 12’sini aldığı Epic Games Store‘u hayata geçirdi.

Elbette, Epic’in elinde endüstride en çok kullanılan motorlardan biri olan Unreal Engine de var. Ne yazık ki, Epic’in dayanaklarından biri olan Unreal Tournament, Fortnite‘ın başarısı nedeniyle şu anda bekletiliyor.

Epic, yeni stüdyolar açıp, büyük satın almalar yaparak bol kazançlı bir yıl geçirdi. Bu başarı 2019’da da devam edecek gibi görünüyor.