Celeste’nin geliştiricisi Skytorn’un iptal edildiğini açıkladı

Celeste’nin arkasındaki ekipte çalışan Oyun Tasarımcısı Noel Berry en çok beklenen projelerinden birini iptal etti. Berry, hafta sonu boyunca Metroidvania tarzı oyunu Skytorn‘un artık geliştirilmediğini açıkladı.

Berry: “Birkaç yıl boyunca oyun üzerinde çalıştıktan sonra oyunun ne olacağını belirlemek için sürekli mücadele ettik. Özünde yöntemsel macera oyunuydu, ancak yöntemsel unsurlar her zaman Metroidvania temalarıyla uyumsuz oldu ve bunun nasıl tasarlanacağını bilmiyordum.” dedi.

2012 yılında geliştirilmeye başlayan Skytorn, geliştiricilerin açıklamasına göre canavarlar ve makinelerle dolu bir mağarada geçen platform oyunuydu. Ayrıca sanat ağırlıklı konseptlere bakılırsa, genel olarak kadın karakter kadrosuna sahipti.

Kısaca Skytorn, ekibin güven duyduğu tarza hiç bir zaman tam anlamıyla uymamıştı ve Celeste daha öne çıkmaya başlamıştı.

Berry sözlerine şöyle devam etti: “Ama üzerinde çalışmaya devam ettik, geliştirdik, sanat ve içerik ekledik. Sonunda temeli çatlak bir şeye dönüştü. Üzerinde çalışmaya devam edebileceğimizi ve devam ettiğimiz gibi oynanışı yeniden yapılandırabileceğimizi düşündüm. Ancak bir noktada tüm bu sistemlere sahip olsanız da ve sonra daha düşük seviyedeki herhangi bir şeyi değiştirmek işleri zorlaştırıyor.”

Celeste’nin 2017 yılı için öncelik kazanması Skytorn’u durdurdu. Şimdi Celeste geldi, ancak Berry başka bir yöne ilerlemenin daha iyi olacağını belirtti:

“Skytorn’u sevdiğimiz ve son birkaç yılda bizim için ne kadar önemli olduğu kadar, yeni projeler için heyecanlıyız. Harika bir öğrenme deneyimi olduğunu söyleyebilirim ve tüm bu dersleri bir sonraki projemize aktaracağız.”

Son olarak yılın en başarılı oyunlarından biri olan Celeste için 2019’da daha fazlası gelecek.