Battlefield 5 Açık Beta hakkında tüm detaylar açıklandı!

Battlefield 5 Kasım ayına kadar ertelense de, Açık Beta daha önce belirlenen tarihte düzenlenecek. EA’nın resmi web sitesinde tüm açık beta özellikleri açıklandı.

Battlefield 5 açık beta ne zaman başlayacak?

Battlefield 5 Açık Beta 6 Eylül’de tüm oyunculara açılacak ve 11 Eylül’e kadar sürecek. Ön yükleme 3 Eylül’de başlayacak. EA Access, Origin Access veya Origin Access Premier’e abone olanlar ya da PC’de Battlefield 5’i ön sipariş verenler Açık Beta’ya 4 Eylül’de erken erişim sağlayacaklar.

Battlefield 5 açık beta battlefield 5

Açık Beta ön yüklemesi
3 Eylül, 11.00 TSİ (11.00 CET)

Açık Beta Erken Erişim tarihi
4 Eylül, 11.00 TSİ (10.00 CET)

Açık Beta’nın tüm oyuncular için başlangıç tarihi
6 Eylül, 11.00 TSİ (10.00 CET)

Açık Beta sonu
12 Eylül, 03.00 TSİ (16.00 CET)

Açık Beta’nın amacı “sunucu kararlılığı, gecikme seviyeleri ve eşleştirme sisteminin yanı sıra, silah dengelemeleri, ilerleme ve diğer içerikler teknik açıdan” test etmek. EA ve DICE hem eğlence, işlevsellik ve içerik açısından neler bekleyebileceğimizi açıkladı:

Haritalar ve oyun modları

Battlefield 5 Açık Beta, son Kapalı Alfaladaki Arctic Fjord haritasının karlı Norveç manzaraları geri dönüyor. Bu haritalarda hem Conquest modunda hem de Grand Operation Fall of Norway “günlerinde“ oynayabileceksiniz. Tabii bunlar 24 saatlik günler değil, oyun günü olarak geçecek. Grand Operations’ta birkaç tane bulunan bu günlerin her birinde ayrı bir oyun modu oynanabilecek.

Fall of Norway’de 1. Gün Airborne moduyla geçecek. Bu modda savaş alanına paraşütle iniş yapacak ve kontrol noktalarına patlayıcıların yerleştirildiği savaşın iki tarafında da yer alabileceksiniz. Breakthrough modunda geçecek olan 2. Günde ise takımınız önemli bölgeleri savunacak veya saldıracak.

Ayrıca Hollanda’nın Rotterdam şehrinin eski; henüz savaşlarla tahrip olmamış sokaklarında savaşacaksınız. Battlefield 5’in özel oyun modu Conquest’i deneyeceksiniz. Conquest, iki takımın harita üzerindeki sancakları ele geçirmek için mücadele verdikleri 64 oyunculu bir savaş. Bu noktaların çoğunluğunu elinizde tutarak karşı tarafın puanlarını tüketerek ve zafere ulaşabileceksiniz.

Araçlar ve Destek Birimleri

Battlefield 5 araçlar ve birimler battlefield 5

Battlefield 5 Açık Beta’da 2. Dünya Savaşı’nın sembolü haline gelmiş beş tank ve yedi uçak kullanılabilecek. Tankçı olarak Valentine Mk VIII, Churchill Mk VII, Churchill Silah Taşıyıcısı, Panzer IV ve Tiger I gibi ikonik tanklarla savaşabileceksiniz. Göklere yükselmeyi tercih ediyorsanız Spitfire Mk VA, Spitfire Mk VB, Blenheim Mk IF, Bf 109 G-2, Ju 87 Stuka B-2, Ju 87 Stuka B-1 ve C47 ile havadan destek verebileceksiniz. İşte Battlefield 5’in savaş alanlarında sizi bekleyen araçlar ve birimler:

  • 5 Tank: Valentine Mk VIII, Churchill Mk VII, Churchill Gun Carrier, Panzer IV ve the Tiger I.
  • 6 uçak: Spitfire Mk VA, Spitfire Mk VB, Blenheim Mk IF, Bf 109 G-2, Ju 87 Stuka B-2, Ju 87 Stuka B-1 ve the C47.
  • Düşmanları sabit veya taşınabilir uçak savar ya da tanksavar silahlarıyla durdurun.
  • Yeterli Manga Puanı toplayan Manga Liderleri, güçlü Destek Birimlerine kavuşarak heyecan verici bir avantaj elde edecek. Kapalı Alfalardaki İngiliz Churchill Crocodile ve Alman Sturmtiger ağır tankları gibi.
  • JB-2 ve V-1 Rocket Strike’lar
  • Bu sürümdeki yeniliklerden biri de “İkmal Paketleri” olacak. Sağlık ve cephane kaynakları, 7.500 istek puanı karşılığında savaş alanına paraşütle indirilebilecek.

Sınıflar, Savaş Rolleri ve Silahlar

Battlefield 5 Açık Beta dört ana sınıf sunuyor: Assault (Taarruz), Recon (Keşif), Medic (Sıhhiyeci) ve Support (Takviye). Battlefield 5’te her sınıfın bir Savaş Rolü bulunuyor ve siz de her Sınıf için bunlardan birini deneyeceksiniz.

Her Savaş Rolü kendine has özelliklerle sahip. Örneğin Recon olarak oynarsanız, üstleneceğiniz Keskin Nişancı rolü size Taktiksel Geri Çekilme özelliği verecek; böylece kritik sağlık durumlarında daha hızlı koşabileceksiniz. Field Medic Savaş Rolü ise Şırınganızı kullanarak tüm takım arkadaşlarınızı diriltmenize olanak tanıyan Şırıngayla Diriltme özelliğini kazandırır.

Battlefield 5 Açık Beta Sınıflar ve Silahlar battlefield 5

Açık Beta’da Sınıf seçmek, bir silah türü seçmek anlamına da geliyor. Takviye Sınıfında, KE7, Bren Gun ve FG-42 gibi hafif makineli tüfeklerin yanı sıra M30 Drilling pompalı tüfek de kullanılabilecek. Sıhhiyeci oyuncular ise hedefe ulaşmak için STEN, Suomi KP/31, MP40 ve EMP gibi makineli silahlarla oynayabilecekler.

Savaşın tam kalbinde yer alan Assault Sınıfında ise, Turner SMLE, M1A1 Carbine ve Gewehr 43 gibi yarı otomatik silahlar ya da StG 44 Taarruz Tüfeğini kullanabileceksiniz. Keşif Sınıfı ile cepheden uzakta görev yapıyorsanız Mekanizmalı Tüfeklerle düşmanları avlayabilirsiniz. Lee-Enfield No. 4 Mk I, ZH-29 ve Kar98k silah seçenekleriniz.

Buna tabancalar, yakın dövüş silahları, bombalar ve cihazlar da eklenince, Battlefield 5 Açık Beta’da güçlü ve çok yönlü bir cephaneliğe sahip olacaksınız.

Tides of War

Tides of War ile Battlefield 5 Bölüğünüzdeki diğer askerlerle birlikte 2. Dünya Savaşı’ndan ilham alan, dopdolu bir maceraya adım atacaksınız. Tides of War’ın her bölümünde oyuncular bir yandan yeni oyun tarzını denerken diğer yandan da Battlefield 5’in en yeni ve en ilginç özel öğelerini kazanma fırsatı bulacak.

Açık Beta’da Hücum Kıtaları Bölüm Etkinliği’ne katılıp (9 Eylül’den önce) verilen görevleri tamamlayarak benzersiz Tides of War Beta Künyesini kazanabilirsiniz. Oyunu almaya karar verirseniz, Battlefield 5‘te bu künye sizin olacak. Hücum Kıtaları Bölüm Etkinliği sadece Beta’da olacak.

Battlefield 5 geçtiğimiz günlerde ertelendi ve yeni çıkış tarihi 20 Kasım olarak planlandı.

Battlefield 5 hakkında tüm haber ve içerikleri buradan takip edebilirsiniz.