EA, Battlefield 5’in ertelendiğini duyurdu!

EA, Battlefield 5 için 1 ay gecikme açıkladı. 19 Ekim çıkış tarihi, diğer büyük nişancı oyunları Call of Duty: Black Ops 4 ve Red Dead Redemption gibi oyunların arasında yer alıyordu. Artık oyunun yeni yayın tarihi 20 Kasım.

EA, Battlefield 5’in potansiyelinden emin olmak istiyor

Blog yazısında, geliştirici DICE’ın genel yöneticisi Oskar Gabrielson, çekirdek oynanış için son ayarlamaları yaptıklarından ve Tides of War‘ın potansiyelini gerçekten sağladıklarından emin olmak istediklerini söylüyor.

Tides of War, DICE’ın Battlefield 5 için “oyun servisi” planı ve topluluğu bölen premium pass yerini alır ve ücretli genişleme paketlerinin yerini alacak.

DICE ayrıca Battlefield 5 açık betanın, planlandığı gibi 6 Eylül’de başlayacağını vurguladı.

Son raporlar Battlefield 5 ön siparişlerinin şu anda beklentilerin altında olduğunu gösteriyor ve rakipleri Call of Duty: Black Ops 4 ve Rockstar’ın yaklaşan oyunu Red Dead Redemption 2 arasında mücadele etmekten kaçınmış olabilirler.

EA henüz battle royale modunun ana oyunla birlikte çıkıp çıkmayacağını açıklamadı. Belki de bu gecikme, geliştiricilere Battlefield 5‘in battle royale ile sunması için gereken zamanı verir.

Kurumsal düzeyde EA, oyunun gecikmesinin mevcut mali yılda (2019) ve bir sonrakinde (2020) beklenen gelirin bir kısmını artıracağını ve bu durumun beklentilerle birleştiğini söyledi. Şirketin mobil işlerden ve döviz kuru dalgalanmalarından, 5.55 milyar dolar yerine 5.20 milyar dolar gelir beklediği ifade ediliyor. (Bunun yaklaşık 115 milyon dolarlık kısmı döviz kuru hareketlerinden kaynaklanıyor.)