Microsoft-Bethesda anlaşması tamamlandı: Bazı oyunlar Xbox ve PC’ye özel olacak

Microsoft geçtiğimiz yıl Bethesda’nın ana şirketi ZeniMax Media’yı 7.5 milyar dolarlık bir anlaşma ile satın aldı. Anlaşmanın ardından Bethesda’nın Xbox için birinci parti oyunlara odaklanacağına dair spekülasyonlar ortaya çıktı. Satın alma süreci artık tamamlandı ve iki şirket, bazı oyunların Xbox ve PC’ye özel olacağını doğruladı.

Microsoft, ZeniMax ile yaptığı anlaşma kapsamında Bethesda Game Studios, id Software, ZeniMax Online Studios, Arkane, MachineGames, Tango Gameworks, Alpha Dog ve Roundhouse Studios gibi yetenekli geliştiricileri bünyesine kattı. Yazılım devi, anlaşma sayesinde Xbox platformunun zayıf olan birinci parti oyun portföyünü genişletme yolunda önemli bir avantaj sağlayacak.

Microsoft ve Bethesda, Xbox Game Pass’e odaklanacak

Xbox Game Pass, Microsoft

Xbox başkanı Phil Spencer, Bethesda oyunlarının Xbox platformlarında ve hizmetlerinde daha iyi olacağını taahhüt ederek, “Oyuncular, gelecekte Xbox ve PC oyuncularına özel bazı yeni oyunlar da dahil olmak üzere; Xbox konsolları, PC ve Game Pass’in yeni Bethesda oyunlarını deneyimlemek için en iyi yer olacağını bilmeli.” açıklamasını yaptı. Spencer, yazısında şu an için herhangi bir ek ayrıntı sunmadı, ancak ilerleyen zamanlarda daha fazlasını paylaşacaklarını belirtti. İki şirket ağırlıklı olarak Xbox Game Pass‘e odaklanacak gibi görünüyor.

Diğer yandan Bethesda tarafından yapılan açıklamada, “Beklentimiz Bethesda Softworks ve stüdyolarımızın geçmişte olduğu gibi daha önce sahip olduğumuzdan daha fazla destek ve kaynakla devam etmesi. Game Pass, Xbox için önemli bir girişim oldu ve daha fazla oyunumuzu Game Pass’e dahil etmek için çalışacağız. Bizi izlemeye devam edin, daha yeni başlıyoruz.” ifadelerine yer verildi. Şirket, Xbox Games Pass’e dikkat çekse de, oyunlarının diğer platformlara gelme olasılığından bahsetmedi.

Bethesda ayrıca Microsoft stüdyosu olarak yeni bir sayfa açarken, şimdiye kadarki yolculuğunu ve iki şirketin yeni başlangıcını anlatan bir video hazırladı. Bethesda’nın yayınladığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

yorum Yap