Microsoft Çalışanlarını İşten Çıkartabilir

Teknoloji sektöründe büyük bir kriz yaşandığı düşünülüyor. Bunun sebebi olarakta Ubisoft’un oyun iptalleri ve Unity’nin işten çıkarmaları gösteriliyor. Geçtiğimiz günlerde ise Microsoft tarafının da işten çıkartmalar yapabileceğine dair açıklamalar yayınlandı. Bu durum şirket çalışanlarını zor durumda bırakacak gibi gözüküyor.

Microsoft Binlerce Çalışanını İşten Çıkartabilir

Toplu işten çıkarmalar, teknoloji endüstrisinde standart bir uygulama haline geldi. Bu durum her ne kadar oyuncuları ve çalışanları üzse de buna yapabilecek bir şeyin olmadığı söyleniyor. Geçtiğimiz günlerde yeni bir rapor, Microsoft’un binlerce pozisyonu ortadan kaldırmak istediği açıklandı. Şirketlerin bu hareketlerinin yeni nesil pozisyonlar açmak için yaptığını söyleyebiliriz. Tabi bu işten çıkarmaların bazı şirketler maddi zorluklar ile geldiği bir gerçek.

 

Windows işletim sistemi, Microsoft Office paketi ve Xbox markasıyla Microsoft’un ürünleri, dünya çapındaki ofislerde ve oyun salonlarında tanıdık bir hale geldi. Microsoft, 2021’de yayıncı Bethesda Softworks’ü satın alarak ve 2022’nin başlarında Activision’ı satın alma planlarını açıklayarak oyun endüstrisindeki varlığını büyütmeye devam etse bile bu işten çıkarmaların önüne geçemedi. Şirket küresel ekonominin yavaşlaması nedeniyle maliyetleri düşürmenin yollarını arıyor olabilir.

Bu işten çıkarmalar sadece geliştirici ve yayıncı şirketlerle sınırlı değil.  Video oyunu perakendecisi olan  GameStop‘ta  geçen yılın sonlarında şirkette büyük işten çıkarmalar yapacağını duyurmuştu.  İngiliz haber kuruluşu Sky News‘in yeni bir makalesinde, Microsoft’un bu ayın sonunda şirketteki 11.000 kadar işçiyi tasfiye etmeye hazırlandığını bildirdi. Bu şu ana kadar yapılan en büyük işten çıkarmalarından biri olacak. Umarız ki bu durum böyle devam etmez ve yeni işten çıkarma haberleri duymayız.

yorum Yap