PS4 toplamda 91.6 milyon sattı, ayrıca 876 milyon oyun satıldı

Sony, tatil sezonlarında yakaladığı etkileyici PS4 satış rakamlarına devam ediyor. PlayStation 4, 31 Aralık 2018 itibarıyla dünya çapında 91.6 milyondan fazla cihaz sattı. Bu sayı 19 Kasım 2018’den yıl sonuna kadar geçen süreçte 5.6 milyon cihaz satışını da içeriyor.

PS4 yakaladığı satış başarısıyla birlikte, PS2 (155 milyondan fazla satış), ilk PlayStation (102.5 milyon satış) ve Wii’nin (101.6 milyon satış) ardından en çok satan 4. ev konsolu oldu. Satışlar bu hızla devam ederse, PlayStation 4 2019’da rahatlıkla 100 milyonu aşacak.

2018 tatil sezonunda PS4 yazılım satışları 50.7 milyona ulaştı (Blu-ray ve dijital indirmeler birleştirildi). Konsolun 2013’teki lansmanından bu yana toplamda 878 milyon PS4 oyunu satıldı. Sony Marvel’s Spider-Man’le de büyük başarı yakaladı. Marvel’s Spider-Man, 25 Kasım 2018 itibarıyla 9 milyondan fazla kopya sattı.

Sony Interactive Entertainment Başkanı ve CEO’su John Kodera, topluluğa destekleri için teşekkür etti ve aylık 90 milyondan fazla aktif PSN hesabı olduğunu açıkladı:

Tatil sezonunda kullanıcılarımızın sürekli desteği sayesinde, PS4’ün dünya genelinde 91.6 milyon adede ulaştığını açıklamaktan memnuniyet duyuyoruz. Ayrıca, PlayStation Network’ün aylık aktif kullanıcılarının güçlü bir büyüme göstermeye devam ettiğini ve Kasım 2018 sonunda 90 milyonu aştığını bildirmekten mutluyuz. Bu dönüm noktalarına ulaşmamıza yardımcı oldukları için dünyanın dört bir yanındaki tutkulu topluluğumuza ve ortaklarımıza en derin şükranımı sunmak isterim. Bu yıl, sadece PS4’te deneyimlenebilecek, merakla beklenen oyun serisiyle birlikte hayranlarımıza daha gelişmiş deneyimler getireceğiz. Bir sonraki PS4 dönüm noktasını heyecanla bekliyoruz. SIE olarak gelişmeye devam edecek ve dünyaya en iyi etkileşimli eğlence deneyimlerini sunmak için platformu daha da genişleteceğiz.

Dünya gelecek nesil konsolları konuşurken, Kodera PlayStation 4 platformunun genişlemesini ve gelişimini sürdürmeyi vadediyor. Güçlü satış rakamlarıyla, Sony’nin yeni nesile erken geçmek yerine popüler konsol için desteğine devam edebilir.

PS4 satış rakamlarının PlayStation 5 için herhangi bir ipucu sunduğunu düşünüyor musunuz? Yorumlarda düşüncelerinizi bildirebilirsiniz.