Sony dijital oyun kodlarının satışını durdurmayı planlıyor

Sony Gamestop’a dijital oyun kodlarını artık mağazalarına ve diğer tüm perakendecilere göndermeyi durduracaklarını belirten bir bildiri gönderdi. Ayrıca Sony 1 Nisan tarihinden itibaren satıcıların sistemlerinde kalan tüm dijital oyun kodlarını da devre dışı bırakacak. Bu çok büyük değişim çünkü dijital oyun satın almanın tek yolu doğrudan PlayStation Store olacak.

Çoğu kullanıcı PSN’den alışveriş yapıyor olabilir, ancak çevrimiçi mağazalardan dijital kod almaya devam eden milyonlarca insan için kötü bir haber. Bu durum yalnızca PlayStation dijital oyun kodlarını etkileyecek ve Nintendo, PC veya Microsoft platformlarındaki diğer satışları etkilemeyecek.

Bildirimde ayrıca söz konusu oyunların 1 Nisan’dan sonra piyasaya sürülecek olması durumunda, dijital versiyonları ön sipariş veren oyuncuların fiziksel versiyonla değiştirmelerini tavsiye ediyor. Ancak Days Gone ve Mortal Kombat 11 gibi AAA dijital oyunlar için bir istisna yapılabilir. Ancak bundan sonra herhangi bir içeriğin PSN dijital mağazasından ön sipariş verilmesi veya satın alınması gerekiyor.

Görünüşe göre Sony PlayStation oyuncularını elinde tutmak istiyor. Eğer bu değişiklik uygulanırsa birçok satıcının karşılaşmak istemeyeceği şekilde etkileyebilir.

Mağazalar çeşitli PlayStation Network kredilerini satmaya devam edebilecekler. Örneğin; kullanıcılar Marvel’s Spider-Man’in dijital sürümünü doğrudan mağaza aracılığıyla alamayacaklar. Öncelikle 60 $ değerinde PlayStation Network kredisi satın alabilecek ve daha sonra PlayStation Store’dan normal satın alım işlemi yapabilecekler.

GameStop ayrıca mevcut kademeli olarak artan kartların yüksek fiyatlı olanlarını (üzerine vergilerin de ekleneceği) almaya çalışıyor. Aksi taktirde hesabınıza koyduğunuz 60 dolar yeni oyunları karşılayacak kadar yeterli olmayacak ve kullanıcıları daha fazlasını satın almaya itecek.

Sony‘nin kararı diğer mağazalarını yolundan çıkarma eğilimi gösteriyor. Yalnız bulut oyunların ilerde yaygınlaşmasıyla Google Stadia ve Microsoft Project xCloud gibi akış hizmetleri sayesinde oyuncular mağazaya girmeden hiç düşünmeden en sevdikleri oyunların tadını çıkarabilecekler. PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch’te yayınlanan tüm oyunlar dijital olarak da sunuluyor ve ilerde mağazalardan alacağınız tek şey konsolun kendisi olabilir.