Sony dijital oyun kodlarının satışını durduracağını doğruladı

Sony, mağazalarda tam oyunlar için sunulan tüm dijital indirme kodlarının satışını kaldırdığını onayladı. Geçtiğimiz günlerde GameStop çalışanları tarafından sızdırılan mesajın ardından Sony haberi doğruladı. Karar 1 Nisan 2019’da yürürlüğe girecek.

Sony sözcüsü tüm diğer satış noktaları da dahil olmak üzere uygulamanın önemli işletmeleri global olarak eşitlemek için yapılan bir girişim olduğunu doğruladı. Sony ayrıca bu durumun satıcılara “artan seçenekler” getirdiğini de belirtti, ancak kesin planları konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Uygulamanın sadece PlayStation 4 oyunlarına özel olduğunu, Xbox One ve Nintendo Switch oyunları için kodların hala kullanılabilir olacağını hatırlatalım. Sony kararı sadece Gamestop için değil tüm perakendeciler için yapacak. Sony’nin hedefinin dijital oyun satın alımlarını PlayStation Store‘a özel yapmak olduğu anlaşılıyor. Ancak Amazon gibi yalnızca çevrimiçi satışlar yapan şirketlerin nasıl etkileneceği bilinmiyor.

Ayrıca yalnızca tam oyun indirmelerini etkilenecek. DLC ve sanal para birimleri 1 Nisan’dan sonra yine perakendecilerde mevcut olacak. PlayStation Store kartları 10, 20, 50, 75 ve 100 dolara satın alınabilecek. GameStop’un şu an Sony ile ortak çalışarak ve para seçenekleri konusunda daha fazla seçeneğe sahip olmaya çalıştığı da söyleniyor. Şu anda satılmakta olan kodlar nisan ayının sonunda devre dışı bırakılacak.

Şu anda bu tarz mağazalarda dijital oyun ön siparişi olan kullanıcıların, ön siparişlerini fiziksel sürüme geçirmeleri tavsiye ediliyor. Bununla birlikte Mortal Kombat 11 ve Days Gone Nisan ayında yayınlanacakları için karardan etkilenmeyecekler gibi görünüyor. Oyunların kodları yayınlandıktan sonraki bir hafta boyunca geçerli olacak ve daha sonra silinecekler.

Uygulamanın kullanıcılara yararlı olup olmayacağı merak konusu. Sony aslında insanları PlaySation Store’a teşvik etse de, oyun fiyatları için para yüklü kartların çeşitliliğinin olmaması halinde oyuncuları daha karmaşık satın alımlara itebilir.