PlayStation 5’e doğru: PlayStation’ın gelişim evreleri

Artık yeni bir oyun sistemi aldığımızda, ertesi gün daha yeni bir model görebiliyoruz. Konsollar PC’lere kıyasla daha uzun ömürlü olsalar da, yeni modeller ufukta göründüğünde konsolla ilk kez tanışmayı düşünenler için tereddütler başlıyor. Bu yazımız aynı zamanda PlayStation 4 mü almalıyım, yoksa PlayStation 5‘i mi beklemeliyim diyen dostlarımıza cevap niteliğinde ve bazı ipuçları için PlayStation’ın gelişim evrelerini masaya yatıracağız.

Sony Interactive Entertainment CEO’su John Kodera geçtiğimiz aylarda PlayStation 4’ün ömrünü tamamlamaya yakın olduğunu belirtmişti. Oyuncular konsolun daha 5 yılı doldurmadığından şikayet etseler de, hızla gelişen oyun endüstrisi ve artan rekabet daha gelişmiş sistemlere ihtiyaç duyuyor. İşte önceki dört PlayStation’ın gelişim evresi bize PlayStation 5 ile ilgili anlattıkları:
PlayStation 1 (PS1) playstation 5

PlayStation

Duyuru: Haziran 1991
Çıkış tarihi: Aralık 1994
PS2 lansmanına kadar geçen süre: 5 yıl, 3 ay
Üretimin sonlandırılması: Mart 2006

PlayStation ilk olarak 1988’de CD tabanlı oyunların yeni icat edilmesiyle ve bunları oynatan tek konsol olan NEC’in pahalı bir seçenek olmasıyla şekillendi. Bu yeni formata adım atmak isteyen Nintendo ve Sony, Super NES için CD girişi geliştirmek üzere birlikte çalıştı. Konsept, CD oyunlarını ve Nintendo’nun Super NES kartuşlarını çalıştıracak bir sistem olan PlayStation’a evrildi ve Sony 1991’de Consumer Electronics Show’da konsolu duyurdu.

Nintendo, Sony’nin PlayStation ile yükseleceğinden endişelendi ve projeden vazgeçti. Super NES’e yeni CD-ROM sürücüsünü getirmek için Phillips’le çalıştı. Nintendo’nun CD tabanlı donanımda yaşadığı boşluğu değerlendirmeye istekli olan Sony, PlayStation’ı tamamen orijinal bir konsola dönüştürdü.

PlayStation 2 PS2 playstation 5

PlayStation 2

Duyuru: Mart 1999
Çıkış tarihi: Mart 2000
PS3 lansmanına kadar geçen süre: 6 yıl, 8 ay
Üretimin sonlandırılması: Haziran 2013

PlayStation 1997 yılına kadar Japonya, Kuzey Amerika ve Avrupa’da başarılı oldu. Oyunlarda yeni DVD formatını kullanacak ve tümleşik internet bağlantısı sunan PlayStation 2 için söylentiler başlamıştı bile. Sony, PlayStation 2’nin resmi duyurusunu erteledi, ancak belki de o dönemde Sega’nın 1998’in sonlarında sunacağı Dreamcast’in lansmanını atlatmayı umuyordu.

Sony’nin PlayStation 2’si 1999’un Mart ayında tanıtıldı ve Sony Computer Entertainment CEO’su Ken Kutaragi, PlayStation 2’nin yeni bir dünya yaratacağını öngörüyordu. Konsolun merkezi işlemcisi, yeni Emotion motoru ve Final Fantasy VIII sahnelerinden oluşan videoyla, ayrıntılı 3D animasyonunu gösteren ilk tanıtımla PlayStation 2 sergilendi.

PlayStation 2, 2000 yılında geldi ve “film kalitesinde” grafikleriyle pek etkili olmadı. Ancak iki vaat sundu: ilk PlayStation için geriye dönük uyumluluk ve oyunların yanı sıra film oynatan bir DVD sürücüsü. Henüz PS1 ve DVD oynatıcısına sahip olmayan müşteriler, PlayStation 2’nin çevrimiçi oyun eksikliğini ve vasat lansman oyunlarını farketmedi. 2001 yılına gelindiğinde PlayStation 2, Metal Gear Solid 2 ve Grand Theft Auto 3 gibi rekor kıran oyunlarla yükselirken, çevrimiçi oyunlar ertesi yıl geldi. Sistem konsol pazarındaki ilk savaşını böylece kazanmış oldu.

PlayStation 2 neredeyse 13 yıl boyunca üretimde kaldı, ancak yeni oyunlar 2009’dan itibaren yetersiz kalıyordu.

PS3 playstation 5

PlayStation 3

Duyuru: Mayıs 2005
Çıkış tarihi: Kasım 2006
PS4 lansmanına kadar geçen süre: 7 yıl
Üretimin sonlandırılması: Mayıs 2017

PlayStation 2 ilk birkaç yılında rahatça hüküm sürdü. Sony, Nintendo’nun GameCube’u ve Microsoft’un Xbox’ı ile rekabete girdi ve konsol piyasasında inkar edilemez bir sallanma yaşadı. Sony 2000 yılında PSone olarak yeniden düzenlenen ilk PlayStation geldi ve 2005’te ilk taşınabilir sistemi olan PSP‘yi (PlayStation Portable) sundu.

PS2 aslında PlayStation 3 için geliştirmeleri için çok büyük bir köprü oldu. PS3 oyunlarının E3 2005’teki ilk görüntüleri  etkileyici görünüyordu ve konsol PS2’nin yanında zarif bir görünüme sahipti.

Sony için bir yıl sonra işler daha da kötüleşti. PlayStation 3, kağıt üzerinde güzel görünüyordu. Kapsamlı internet bağlantısına, geleneksel kontrol cihazına, Sony’nin yeni Blu-Ray disk formatına ve PlayStation ve PlayStation 2 oyunlarıyla geriye dönük uyumluluğa sahipti. Önceki cihazlar daha iyi zamanlarda piyasaya sürüldü, çünkü YouTube’un yükselişiyle oyun meraklıları E3 gibi etkinliklerden ziyade çevrimiçi bir kültür yarattı. Sosyal mecralarda PS3’ün 600 dolarlık fiyat etiketinden Genji: Days of the Blade tanıtımına kadar her şeyi topa tuttular.

Sony, muhteşem bir PlayStation 3 lansmanı ile son gülen oldu. Ancak, yetersiz oyun çeşitliliği ve daha az HDMI ve USB bağlantı noktası olması da dahil olmak üzere bazı eksiklikler dikkat çekiyordu. Gran Turismo 5 beş yıl boyunca gelmedi ve Killing Day ve Fifth Phantom Saga gibi oyunlar duyurunun ötesine geçemedi.

PlayStation 3, piyasaya çıktıktan sonra bazı özelliklerini kaybetti. Sonraki modellerde, bir yazılım güncellemesinden sonra PlayStation 2 diskleri çalışmadı ve kullanıcıların konsollarına özel yazılım yüklemelerine izin veren “OtherOS” özelliği kullanılamadı. Bazı PS3 sahipleri bu durum karşısında Sony ile davalık oldu.

PlayStation 3, Blu-Ray sürücüsünü getirdi ve HD-DVD’ler yerine Blu-Ray’ler için endüstri çapında format savaşı başlattı. Xbox 360 ve Nintendo Wii’nin başarısı, PS3 için zorlu bir rekabet oldu, öyle ki PS2 sahipleri 2007 yılı boyunca iyi bir destek aldı.

Sony CEO’su Kaz Hirai geçtiğimiz sene konsolun Japonya’da üretimine son verildiğini açıkladı ve PS3 10 yıl boyunca canlı kaldı. Sony’nin tasarım ve grafik adına devrim yaratan cihazı; Uncharted, Infamous ve The Last of Us gibi ikonik PlayStation serilerinin doğuşunu sağladı.

playstation 4 satış rakamları playstation 5

PlayStation 4

Duyuru: Şubat 2013
Çıkış tarihi: Kasım 2013
Şimdiye kadar geçirdiği süre: 4 yıl, 7 ay
Üretimin sonlandırılması: Mayıs 2017

PlayStation 4’ü duyururken oldukça dikkatli bir Sony vardı. Sistem güçlü bir donanıma ve entegre bir çevrimiçi oyun sistemine sahipti, ancak yeni bir medya formatı getirmeyen ilk cihazdı. PlayStation CD, PlayStation 2 DVD ve PlayStation 3 Blu-Ray’i getirmişti. Fiziksel ortamı hızla yok ederek endüstriyi ileriye taşıyan PlayStation 4, ekran yakalama ve video klip paylaşım özellikleriyle geleceğe göz kırpıyor gibiydi.

PlayStation 4’ün oyun tarafında kendini toparlaması zaman aldı. Yine de Bloodborne, Uncharted 4, Horizon: Zero Dawn ve God of War gibi inanılmaz istisnalar dışında PlayStation 4 hafif bir başlangıç yaptı. Ancak Sony, PS4 Pro ile yükseltilmiş bir sistem çıkaracak kadar kendine güveniyordu. Vita gibi el konsolları endüstride hayal kırıklığı yaşattı ve Sony’nin başarısız sistemi 5 yıl yaşayabildi.

PS4’e kadar emin adımlarla gelen Sony bulut oyun sistemlerine yöneliyor gibi görünüyor ve bununla ilgili güçlü kanıtlar var. PlayStation 5 hayatımıza bulutu getirerek donanımsal sancıları geçirebilir.

PlayStation 5’in gelişi PlayStation 4’ü bitirir mi?

Tüm bu geçmiş göz önüne alındığında Sony’nin yeni konsolu hakkında çıkarımlar yapabiliriz. Şirket, PlayStation 5’in yaklaşık 3 yıl uzakta olduğunu belirtti ve PS4 beşinci yılını tamamlayana kadar somut adımlar göreceğimizden emin değiliz. PlayStation’ın geçmişine bakılırsa PS4, 10 yılı tamamlayana kadar iyi desteklenecek gibi görünüyor. Ancak PlayStation 5 demişken göz ardı edilmemesi gereken bir teknoloji daha var. Sony PS VR ile yakından ilişkili bir PlayStation 5 mi düşünüyor dersiniz?

Ne olursa olsun, oyun endüstrisi değişebilir. Ancak PlayStation 5 ne kadar yakın olursa olsun PS4 aniden hayatımızdan çıkmayacaktır. PlayStation 4’ün önünde daha çok yol var ve PlayStation 5’in fiyat ve oyun çeşitliliği açısından oturması adına şimdilik PS4’e yönelebilirsiniz.

PlayStation 5 hakkında gelecek haber ve güncellemeler için takipte kalın.