PS4 satışları PlayStation 5’in duyurulmasıyla düşüşe geçti

Sony bu hafta PlayStation 4 satışlarının 100 milyona ulaştığını açıkladı. Şirket için önemli bir dönüm noktası olsa da diğer yandan pek de iyi bir haber değil. Sony’nin Nisan-Haziran aylarında gönderdiği 3,2 milyon PS4, şirketin beklentilerinin biraz altındaydı. Peki bu düşüşün sebebi neydi?

Sony’ye göre düşüşün “öncelikli” sebebi yeni nesil konsolu PlayStation 5‘i duyurmasıydı. Aslında şirket henüz yeni nesil konsolunu resmi olarak tanıtmadı ancak PlayStation’ın sistem mimarı Mark Cerny bu yılın başlarından itibaren yeni nesil konsol ve özellikleri hakkında konuşmaya başladı. Ardından Sony’nin düzenlediği bir toplantı sırasında PS5’in yükleme süreleri PS4 Pro ile karşılaştırıldı.

Yeni bir konsol ortaya çıkınca mevcut konsolların satışlarının bir dereceye kadar düşmesi oyun endüstrisinde tarihsel bir eğilim. Buradaki asıl nokta insanların yeni cihazın geleceğini bilmeleriyle konsol satın almaktan çekinmeleri. PS4 satışlarının düşüşe geçmesindeki en önemli etken tam olarak bu.

PS4 satışları mali yıllara göre ve toplam ps4
Mali yıllara göre ve toplam PS4 satışları

PS4 satışlarının beklenenden düşük gelmesinin sonucu olarak Sony 2020 yılının Mart ayında sona erecek mali yılda PS4 satış tahminini “düşürdüğünü” belirtti. Şirket 16 milyon cihaz satmayı hedeflerken, artık 15 milyon satış öngörüyor. Yine de 15 milyon hala bir konsol için yaşam döngüsünün sonlarına yaklaşmasına rağmen büyük başarı. Sony devam eden devam eden bu başarının “PS4 platformunun hala birçok kullanıcıdan destek aldığını gösterdiğini” söyledi.

Sony aynı zamanda 2020 mali yılında oyun satışları için de düşüş öngörüyor. Şirket üçüncü parti oyun satışlarının düşmesi nedeniyle yıldan yıla beklentilerini azaltıyor. Ücretsiz oyunlardan da beklenenden düşük gelir elde edildi. Bunda Fortnite, PUBG ve diğer battle royale oyunlarının eski fırtınalı günlerinden uzaklaşmasının etkisi olabilir.

Diğer yandan Sony “ağ servislerinin” yeni mali yılda daha fazla gelir elde etmesini bekliyor. Şirket genel olarak mali yıl boyunca ana odak noktalarından birinin; sahip olduğu kullanıcı tabanını büyütmenin yanı sıra “yeni nesil platform için hazırlık” olduğunu söyledi. Sony’nin 2020 mali yılı ilk çeyrek raporuna buradan erişebilirsiniz.

PlayStation 5’in 2020 sonlarına doğru piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor. Yeni nesil donanımlar pazarda etkisini göstermeye başladı ve PS4’ün yanı sıra diğer alanlarda etkisini nasıl göstereceğini merakla bekliyoruz.