PlayStation 5 yeni nesil PS VR’la birlikte çıkmayacak

PlayStation 5‘i dört gözle bekliyoruz. Yeni nesil donanımlar yaklaştıkça gözler diğer yanda PlayStation VR’ı da arıyor. Ancak Sony Global PlayStation Araştırma ve Geliştirme Başkanı Dominic Mallinson, şirketin yeni nesil konsolla birlikte yeni PS VR cihazı çıkarması için “hiçbir nedeni” olmadığını söyledi.

Toronto’daki Collision konferansında CNet‘e konuşan Mallinson, eş zamanlı olarak yeni donanımların piyasaya sürülmesinin tüketicileri olumsuz etkileyeceğini ve Sony’nin almak istemeyeceği bir risk olduğunu söyledi:

“Tüketici açısından pek çok ürünle bombardıman edilmek… ‘Bunu satın almak zorundasınız, onu da satın almak zorundasınız’ demek, göndermek istemediğimiz bir mesaj. Bazı açılardan aralarında biraz durup nefes almanız iyi olur.”

Sony şu anda PS VR sektörünü büyütmeye odaklanıyor. Mallinson şirketin bu noktada hala uzun yolunun olduğunu kabul etti:

“İşin aslı şu ki, VR’dan ticari hamleler konusunda beklentilerinizi biraz daha düşük tutun. Geliştirici olarak: ‘Tamam, para kazanabileceğim. Kolay değil, ama artık para kazanabilirim’ dediğimiz zaman o seviyeye ulaşacağız.”

Sony’nin PS VR kitlesini genişletme çabaları devam etse de, şimdilik konsolsuz ve mobil bir VR sistemi sunmayı planlamıyor. Mallinson, Facebook’un herhangi bir konsol ve cihazdan bağımsız sanal gerçeklik sistemi Oculus Quest‘i de övgüye layık gördü. Ancak PS VR’ın, PlayStation 5’le birlikte oyuncular üzerinde çok büyük etkisi olacağını düşünmediğini belirtti:

“Özel bir oturma odasında daha fazlasını yapabileceğin bir şey. Ama bence kabloların olmaması, onu hafif ve engelsiz hale getirmek harika. Dolayısıyla her iki sebepten dolayı mobil olmanın önemli olduğunu düşünüyorum.”

PlayStation VR hakkında son dönemde çıkan patentler ve ipuçları, Sony’nin şu anda kablosuz bir cihaz üzerinde çalışıyor olma olasılığını arttırıyor. Ayrıca Mallinson, şirketin gelecekte kablolu ve kablosuz modellerle yeni PS VR modelleri yayınlamayı düşünebileceğini açıkladı.

PlayStation 5 hakkında şimdiye kadar ortaya çıkan tüm ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.