PlayStation 5 güç tasarrufuyla PS4’ten daha az enerji harcayak

Sony’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5 (en azından biz böyle demeye alıştık) bekleme modunda kullandığı güç miktarını azaltmak için isteğe bağlı bir ayara sahip olacak.

Sony yeni blog yazısında oyuncuları iklim değişikliğiyle mücadelede aktif rol almak üzere harekete geçirmeyi amaçlayan “Playing For The Planet” girişiminin bir parçası olarak Birleşmiş Milletler ile ortak çalıştığını duyurdu. PlayStation gibi ortak şirketler bu hareketle karbon ayak izini nasıl azaltabileceklerini inceliyor ve Sony de PlayStation 5’in tasarımında sürdürülebilir özellikler üzerinde çalışmayı vadediyor.

Sony Interactive Entertainment Başkanı ve CEO’su Jim Ryan konuyla ilgili açıklamasında: “Yeni nesil PlayStation konsolu, PS4’ten çok daha az güç harcayarak oyunu askıya alma seçeneği içerecek. Sadece bir milyon kullanıcı bu özelliği etkinleştirirse, ABD’de 1000 hanenin ortalama elektrik kullanımına eşdeğer tasarruf sağlanacak.” ifadelerini kullandı.

Oyun konsolları diğer teknoloji ürünleriyle karşılaştırıldığında karbon ayak iziyle daha çok öne çıkıyor. Son dönemde yayınlanan bir rapora göre Amerikalı oyuncular yılda yaklaşık 12 milyon ton karbondioksit salınımı yapıyor. Bu rakam yaklaşık 2.3 milyon otomobilinkine eş değer. PlayStation, PS4’ün çevresel etkilerini azaltmak için son birkaç yıldır enerji tasarrufu modları sunarak ve donanımında değişiklikler yapmaya çalışıyor. Ryan açıklamasına şöyle devam ediyor:

“Bu bağlamda bugüne kadar kaçındığımız karbon salınımının yaklaşık 16 milyon metrik tonu bulduğunu ve önümüzdeki 10 yıl boyunca 29 milyon metrik ton’a yükseleceğini tahmin ediyoruz (Danimarka’nın 2017’deki CO2 salınımına eşit).”

PS4 dünya çapında 100 milyondan fazla sattı ve Sony’nin konsol ailesinin bir sonraki üyesi PlayStation 5 de o seviyeye çıkabilirse güç tasarrufu özellikleri çevre bilinci için çok büyük bir etkiye sahip olabilir. Ayar isteğe bağlı olduğundan bir PlayStation 5’i satın alanların etkinleştirmeleri gerekecek.

Ryan son olarak ‘Playing For The Planet’ hareketinin önemine dikkat çekerek: “Oyun topluluğu çok çeşitli ve hızla büyüyor. Oyun endüstrisindeki liderlerin önünde gelecek nesiller için doğal kaynakları korumanın önemini dile getirerek, BM Çevre ekibinin yanında durmaları ve desteklemeleri için yadsınamaz bir fırsat var.”

Yarın Sony’nin State of Play yayını var ve The Last of Us Part 2‘nin de dahil olacağı yeni oyun duyuruları yolda. Ne yazık ki PlayStation 5 canlı yayın programında yer almıyor. PS5 hakkında gelen tüm haber ve duyurulara buradan erişebilirsiniz.