Just Cause geliştiricisi, yıllar önce iptal edilen tarihi bir açık dünya oyunu üzerinde çalışmış

Just Cause serisinin arkasındaki İsveçli geliştirici Avalanche Studios Group’un bir zamanlar, 1950’lerde geçen açık dünya bir oyun üzerinde çalışıyordu. Proje maddi sorunlar nedeniyle iptal edildi ve yıllar boyunca gün yüzüne çıkmadı. Ancak bir geliştirici, tarihin tozlu sayfalarında kalan o oyunu anlattı.

Eski Avalanche geliştiricisi Mikael Säker, iptal edilen projeyi yöneten kişiydi ve daha sonra Battlefield serisine geçti. Säker, Wassup Conversations ile yaptığı bir röportajda, projenin finansal sıkıntılar nedeniyle iptal edildiğini ve geliştiricilerin büyük kısmının bir gecede işten çıkarıldığını ortaya koydu. Oyunun iptal edildiğinde hala iki yıla ihtiyacı vardı, diğer birçok projeyle birlikte fişi çekildi. Geliştirici röportajında şu sözleri aktardı:

“Bu hiç eğlenceli değildi. Ekonomik çöküş nedeniyle stüdyonun yarısı bir gecede işi bırakmak zorunda kaldı. Yayıncı, biri hariç tüm oyunlarını iptal etti ve büyük bir yayıncıydı. Ama 1950’lerin alternatif gerçeklik versiyonunda geçen harika bir açık dünya oyunu üzerinde çalışıyordu. Çılgıncaydı! Londra’nın muhteşem görünen devasa bir versiyonu vardı. Gökdelenlerimiz yoktu, aksine şehir aşağı doğru, yere doğru büyüdü. Zeplinler, uçaklar uçurabiliyor ve zipline’lar ile şehrin ortasından çok derin deliklere atlayabiliyordunuz. Bu yüzden görsel olarak ve dünya inşa etme açısından muhteşemdi ve gerçekten harika oynanış fikirleri vardı.”

Säker’in LinkedIn profili, Mayıs 2007 ile Eylül 2008 tarihleri arasında, piyasaya sürülmemiş büyük bir proje üzerinde çalıştığını ortaya koyuyor, Tarihlere bakılırsa, oyun neredeyse bir buçuk yıl boyunca geliştirilmiş görünüyor. Geliştiricinin iptal edilen projesi sıra dışı bir temaya sahip. Günümüzde yukarı doğru büyüyen şehirler görmeye alıştık ancak aşağı doğru genişleyen bir şehir, oyuncuların ilgisini çekebilirdi.

Avalanche Studios son yıllarda Just Cause 4, RAGE 2, ve Mad Max gibi oyunlar üzerinde çalıştı. Kim bilir, belki de proje yeniden ele alınabilirse ve fikri destekleyen bir yayıncı bulunursa, geliştiriciden tarihi bir açık dünya oyunu görebiliriz.