IO Interactive: Square Enix, Hitman serisine inancını kaybetmişti

IO Interactive tarafından geliştirilen Hitman üçlemesinin son oyunu Hitman 3, yakında oyuncularla buluşacak. Ajan 47’nin hikayesini sonlandıracak olan yeni oyunu bu kez Square Enix değil, geliştirici bağımsız olarak yayınlayacak. IO Interactive CEO’su ve ortak sahibi Hakan Abrak, iki şirketin ayrılığına açıklık getirdi.

Hakan Abrak, Hitman serisinin haklarını elinde tuttuklarını belirterek yayıncı Square Enix ile dostane ayrılıklarını anlattı. Abrak, Game Informer ile yaptığı röportajda, Hitman’in bölüm tabanlı formatı nedeniyle tarihin en düşük satış rakamlarını elde ettiğini ve Square Enix’in bu nedenle seriye olan inancını kaybettiğini açıkladı.

Hitman serisi üzerindeki deneyler ters tepti

Hitman 2

Abrak’ın açıklamasına göre oyunların bölüm tabanlı olmasına Truva Atı stratejisi deniyordu. IO CEO’su, “İnsanları oyuna çekin, beğenirlerse yükseltirler. Belki başlangıçta çok daha büyük rakamlar elde ederiz ve oyunu beğenirlerse insanları çekebiliriz. Strateji buydu. Şüphecilik ve ‘Bu nedir?’ ve ‘Büyük bir yayıncıdan erken erişim mi?’ gibi sorular, tarihsel olarak düşük satışlarla sonuçlandı. Kötü bir başlangıç. Zamanla yayıncımız ve sahibimiz (Square Enix) bile o zamanlar inancını kaybetti.” dedi.

Hitman serisi oyun dünyasında her zaman kült olarak anıldı ve sadık bir kitleye sahip. Ancak seri üzerindeki deneysel çalışmalar bekleneni veremedi. Bu yüzden Abrak, ayrılık kararı için Square Enix’i suçlamıyor. Stüdyo Hitman üçlemesini sonlandırmasıyla birlikte yeni James Bond oyunu Project 007‘ye odaklanacak. Ancak bu, IO’nun Ajan 47’yi tamamen terk ettiği anlamına gelmiyor. Kreatif Direktör Christian Elverdam, IO Interactive’in seriye meraklı ve yeniliklere aç bir şekilde yaklaştığını söylüyor.

Hitman 3, 20 Ocak 2021‘de PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Google Stadia ve PC için piyasaya sürülecek. Oyunun VR özelliklerini PS5’te deneyimlemek isteyenlerin PS4 sürümüne ihtiyacı olacak.