Apex Legends incelemesi: Yeni Fortnite mı doğuyor?

Apex Legends incelemesi: Yeni Fortnite mı doğuyor?
Titanfall geliştiricilerinden Respawn Entertainment'ın yeni battle royale oyunu Apex Legends ani bir çıkışla oyun dünyasına bomba gibi düştü. Türün yeni oyunu PUBG ve Fortnite'ın açtığı yoldan devam ediyor. Temelde yine klasik...

Titanfall geliştiricilerinden Respawn Entertainment'ın yeni battle royale oyunu Apex Legends ani bir çıkışla oyun dünyasına bomba gibi düştü. Türün yeni oyunu PUBG ve Fortnite'ın açtığı yoldan devam ediyor. Temelde yine klasik gökyüzünden inerek başladığınız, ganimet aradığınız ve oyun alanının küçüldüğü Apex Legends diğer oyunlara göre ne gibi farklılıklara sahip inceleyelim.

Öncelikle Apex Legends oynaması ücretsiz bir oyun ve 3 farklı oyun içi para birimine sahip. Oyunda cüzdanınızı açmanın tek yolu sizi cezbedebilecek kozmetik öğeler. Bununla birlikte, Apex Legends kalitesinin yanı sıra, Respawn'ın kendi geleneklerine bağlı olarak yenilik yapma arzusunu yansıtıyor.

Oyunun ilginç yanlarından biri daha başlangıçta karşınıza çıkıyor. Apex Legends'te her zaman üçlü takımlarla oynuyorsunuz ve bu oyunda yalnız kalmak ölmeyi çok daha kolay hale getiriyor. Bu nedenle savaşlar kooperatif olarak bir araya getirilen üçlü ekipler arasında oynanıyor. Oyuna başlarken sizden oynamak istediğiniz karakteri seçmeniz isteniyor. Call of Duty: Black Ops 4'ün battle royale modu Blackout'un aksine karakterlerin kendine has yetenekleri var ve taktiksel yetenekleriyle birlikte özel becerileri var. Ama genel olarak birbirine üstünlük sağlayan bir karakter yok diyebiliriz.

Apex Legends karakterleri

Farklı karakterler, farklı roller

Profesyonel bir asker olan savaşçı Bangalore, savaş alanını gizlemek için kesin bir doğrulukla fırlatılabilecek sis bombalarına veya alanı roketlerle bombalatan ultimate yeteneğe sahip. Ayrıca koşarken vurulduğunda hızlanmaya başlıyor ve mesafe kapatıcı bir etkiniz yoksa karşısında şansınız zor.

Robot dostunuz Pathfinder rota bulma konusunda başarılı ve bir sonraki güvenli bölgenin neresi olacağını bulmak için arenadaki GPS kulelerini hackleyebilir. Ayrıca kıskaçlarıyla ulaşılması zor yerlere gidebilir ve herkesin kullanabileceği kalıcı zipline silahıyla inişleri kolaylaştırabilir. Böylece ekibi daha taktiksel bölgelere kolayca götürerek rakiplere tuzak kurmanızı sağlayabilir.

Apex Legends'in karakterleri açıkça tanımlanmış rollere sahip ve Respawn'ın yeni karakterler getireceğini tahmin etmek zor değil. Mirage ve Caustic gibi karakterleri satın da alabiliyorsunuz ama birini sadece oynayarak açtım. Kredi sistemi oyunda oldukça cömert, ancak bir karakter için yaklaşık 10 saat oynamak özellikle de performansa dayalı olarak bazı oyunculara fazla gelebilir.

Sekiz lansman karakterinin yanı sıra çeşitli gruplar da var. Farklı renk ve vücut şekillerinde birkaç kadın karakterler ve gerçekçi savaş zırhı olanlar ve hatta bir robot da listede yer alıyor.

Apex Legends'in listesindeki tek beyaz erkek karakter olan Caustic'in kilidini açmak için para ödemeniz veya ciddi zaman harcamanız gerekiyor. İnternette bu konuda çok sayıda şikayet yazılsa da her karakterlerin kendine has ve oturmuş bir kişiliği var. Kişilik özelliklerini ön plana çıkaran espriler, pozlar ve hatta acımasız öldürme hareketleriyle birlikte birçok kişiselleştirme seçeneği de mevcut.

Apex Legends battle royale

Karakter seçimini geçtikten sonra arkadaşlarınızla harita üzerinde seçtiğiniz bir noktaya doğru uçarak iniş yapıyorsunuz. Yani Apex Legends'in giriş mekaniği çoğu battle royale oyunuyla aynı. Takımdaki usta bir atlayışçıyla birlikte güzel bir dizilimle atlayabilirsiniz.

Harita yıpranmış sanayi bölgeleriyle, gecekondu kasabalarının ve kırsal alanların karışımından oluşmakta. Apex Legends, Titanfall ile aynı dünyada bulunuyor ancak o dünyada ütopik bir ışıltı varken, burada her şey yıpranmış görünüyor. Ekibiniz terk edilmiş bir hava üssünden veya elektrik santralinden geçebilirsiniz. Bu kasvetli yapılar tüm oyuncular için olmasa bile, resmedilmiş gibi tarzıyla renkli görüntüler sunabiliyor.

Cesur ekipler hareket eden bir ikmal gemisine inerek, diğer takımlarla direkt çarpışmak pahasına iyi ganimetlere erişmeyi tercih edebiliyorlar. İkmal gemisine savaşa hazır bir iniş yapmak çoğu zaman ölümcül olmasına rağmen, yere inmeden önce silah ve biraz cephane kapabilirsiniz. Bu noktada bana göre oyunun en kötü biri yanlardan biri ortaya çıkıyor: Apex Legends'in yüksek öldürme sürelerine güvenebilirsiniz. Ardından zorlu bir görev daha ortaya çıkıyor ve tekrar bir araya gelmeye çalışıyorsunuz. Bu süreçte çok fazla rakiple karşılaşabildiğinizden dolayı arkadaşlarınızı tekrar canlandırmak için tetikte olmalısınız.

Apex Legends istatistik panosu

İstatistik olarak maçın şampiyonunu öldürürseniz XP bonusu alacaksınız. Önde olan oyuncular öldürülene kadar; arenada kozmetik eşyalarını, zafer pozlarını, oyuncu istatistiklerini ve oyuncu tarafından seçilen bazı ayrıntıları gösteren büyük panolarda görünüyorlar. Bu, bazı durumlarda caydırıcı olabiliyor. Zira Apex Legends yeni çıkmasına rağmen yüzlerce kill sayısına ulaşan bir rakiple uğraşması zor olabilir.

Daha önce dediğim gibi takım oyunu çok önemli ve silah ve eşya toplama sürecinin ardından birbirinize yakın olmanız öldürmesi zor rakiplere larşı avantaj sağlıyor. Apex Legends son derecede duyarlı bir ping sistemine sahip ve düşmanları işaretlemenize, yedek kask takmanıza, hatta açık bir kapıyı vurgulamanıza izin veriyor. Takım arkadaşlarınızı güvende tutmanız ve uyarmanız için önemli. Temel uyarılarla gitmek istediğiniz, savunmak istediğiniz yeri gösterebilir, önemli bir ganimeti belirtebilir veya düşman geldiğini bildirebilirsiniz. Daha birçok seçenek var.

Bazen başarılı bir savaşta bile takım arkadaşlarınızı kaybedebilirsiniz, ancak bedenine doğru zamanda geri dönebilirseniz sancaklarını ganimetlerinden çekebilir ve yeniden doğabilecekleri bir noktaya götürebilirsiniz.

Apex Legends respawn noktası

Apex Legends'te 3 kişilik bir takıma karşı sadece 1 veya 2 kişiyle mücadeleye girmek çoğu zaman intihar demek. Bu nedenle ekibi hayatta tutmaya çalışmak veya onları yeniden canlandırmak önemlidir.

Sprint yaparken eğilme tuşuna bastığınızda kayarak gidebiliyorsunuz ve momentumunuz olduğu sürece kayabilirsiniz. Bu mekanik Warface oyuncularına tanıdık gelecektir. Görünüşe göre Apex Legends'te rahatça kayarak hareket etmenize izin vermek için harita mümkün olduğunca kıvrımlı tasarlanmış. Apex Legends'taki en iyi şeylerden biri de ateş hattındayken kayarak bir çatıdan sıçramak. Hareket kontrolünden ödün vermeden sprintten daha hızlı hareket ettiriyor ve hissiyatı tatmin edici.

Apex Legends'te silah kullanımı da en iyi mekaniklerden biri. Keskin nişancı tüfeğiyle ya da yakın mesafeli bir shotgun'la hedefi indirdiğinizde geri bildirimler çok tatmin edici. Ayrıca silahlar iyi tasarlanmış ve genellikle harika görünüyor. Hareketler hassas ve akıcı olmasına rağmen genelde geri tepme oldukça belirgin. Mücadelelerdeki en büyük sıkıntı oyunun sınırlı cephane havuzundan ve son derece güçlü kalkanlardan geliyor. Düşen ve artık tehdit oluşturmayan birini bitirmek için bile üzerine şarjör boşaltmanız gerekebiliyor... Bu da sizi savunmasız bırakabiliyor.

Apex Legends oynanış

Tabii ki bu tarz sıkıntılar Apex Legends'e gelecek güncellemelerle düzeltilebilecek rakamlar. Daha az zırh ve daha fazla cephaneyle çözülebilir. Yine de bir battle royale oyununun ani bir lansmanla bu kadar iyi görünmesi takdire şayan. Parça, zırh ve silahların yarattığı kaosun anlaşılması kolay. Beyaz bir eşya ortalama kalitedeyken, sarı efsanevi bir seçenek.

Kundak seçenekleri, geri tepme engelleyicileri, daha büyük şarjörler ve daha birçok seçenek silahınızı ölüm makinesine dönüştürebilir. Tüm bu eklentiler aynı zamanda oyun stilinizi belirlemede önemli rol oynuyor. Zırh, kask, kalkanlar veya sırt çantaları gibi efsanevi destek eşyaları, daha hızlı bekleme süreleri ve kendini canlandırma yeteneği gibi bonus avantajlarla birlikte geliyor.

Sonuç: Apex Legends beklentileri aştı

Apex Legends uzun bir serüven olacak ve daha yolun çok başında. Gelecek dengeleme ve güncellemelerle çok daha ileri taşınabilecek bir oyun ve umut vadediyor. PUBG ve Fortnite gibi sadık toplulukları kendine çekemeyebilir, ancak Respawn'ın çabalarının gerçekten çok özel olduğunu inkar etmek mümkün değil. Zaten oyun ilk 3 günde 10 milyon oyuncuya ulaştı ve uzun vadede önü açık görünüyor.

Elbette Apex Legends'te sorunlar yok değil. Özellikle tüm karakterlerin tank gibi sağlam olması kesinlikle çözülmesi gereken sorunlardan. Ama detaylı takım çalışması, kayarak hareket ve silah kullanımı oyunu güzel yapan temel mekanikler arasında. Apex Legends 2 arkadaşınızla birlikte oynaması oldukça keyifli bir battle royale oyunu.