Take-Two Interactive, Codemasters'ı satın almakla ilgileniyor

Take-Two Interactive, Codemasters'ı satın almakla ilgileniyor
Codemasters, DiRT ve F1 gibi popüler yarış oyunlarının yayıncısı olarak oyun sektöründe önemli bir konumda. 2K ve Rockstar gibi şirketlerin sahibi olan Take-Two Interactive, yayıncıyı satın alarak portföyünü genişletmeyi...

Codemasters, DiRT ve F1 gibi popüler yarış oyunlarının yayıncısı olarak oyun sektöründe önemli bir konumda. 2K ve Rockstar gibi şirketlerin sahibi olan Take-Two Interactive, yayıncıyı satın alarak portföyünü genişletmeyi planlıyor. Henüz hiçbir şey kesin değil ancak Take-Two ve Codemasters'tan gelen açıklamalar, görüşmelerin her iki şirket için de olumlu sonuçlanabileceğini gösteriyor.

Video Games Chronicle'ın haberine göre Codemasters'ın yönetim kurulu, hissedarlara resmi bir teklif verilmesi durumunda Take-Two'nun teklifini kabul etmelerini tavsiye etmeyi düşünüyor. Ayrıca Take-Two tarafından gelen bir açıklama, iki şirketin eğlence alanında birbirini tamamlayıcı rol oynayabileceğini öne sürüyor.

Rockstar Games ve 2K Games ana şirketi Take-Two yaptığı açıklamada, "Take-Two ve Codemasters'ın birleşimi, yarış türünde 2K ve Codemasters arasında son derece tamamlayıcı bir uyumla iki birinci sınıf etkileşimli eğlence portföyünü bir araya getirebilir. Take-Two, 2K'nın canlı operasyonlar, analizler, ürün geliştirme, marka ve pazarlama dahil olmak üzere yayıncılıktaki uzmanlığı ile Codemasters'ın performansına fayda sağlayabileceğine inanıyor." ifadeleri yer aldı.

Take-Two ve Codemasters son dönemde satın almalarla gündeme geliyordu

Project Cars 3

Görünüşe göre Take-Two Interactive, spor oyunlarıyla öne çıkan yan kuruluşu 2K Games ile Codemasters'ın bir araya gelmesinden umutlu. Her iki şirket de son zamanlarda satın almalarla meşguldü ve sektördeki varlıklarını genişletecek stratejiler benimsiyordu. Birleşmeleri dev bir girişim olarak nitelendirilebilir. Codemasters'ın yarış oyunlarındaki uzmanlığı, Take-Two'nun daha da yükselmesine katkı sağlayabilir. Ayrıca özellikle GTA serisi için araç modellemedeki uzmanlığından da yararlanabilir.

Rockstar Games, yakın zamanda Crackdown 2'nin geliştiricisi Ruffian Games'i satın aldığını açıkladı. İskoçya merkezli stüdyo artık Rockstar Dundee tarafından yönetiliyor. Diğer yandan Codemasters, Project Cars serisinin geliştiricisi Slightly Mad Studios'u satın aldı. Yayıncı ayrıca yakın zamanda Dünya Ralli Şampiyonası'nın (WRC) haklarını da güvence altına aldı. Şirket WRC oyunlarının lisansını 2023'ten 2027'ye kadar uzatan anlaşmayı imzaladı.

İngiltere merkezli Codemasters şu anda Dirt, F1, Grid ve OnRush gibi en popüler yarış oyunlarının yayın hakkını elinde bulunduruyor. Take-Two'nun ilgisi, 2K Games için yeni fırsatların kapısını açabilir. Ayrıca şirket yakın zamanda GTA 5 ve Red Dead Redemption 2'nin satış rakamlarını açıkladı. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.