Netflix ve Sony Pictures arasında yayın anlaşması imzalandı

Netflix ve Sony Pictures arasında yayın anlaşması imzalandı
Sony Pictures Entertainment (SPE) ve Netflix, arasında önemli bir yayın anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre Netflix, Uncharted dahil olmak üzere gelecekteki SPE filmlerinin lisans haklarını elde etmiş oldu. Sony filmleri, 2022 yılından...

Sony Pictures Entertainment (SPE) ve Netflix, arasında önemli bir yayın anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre Netflix, Uncharted dahil olmak üzere gelecekteki SPE filmlerinin lisans haklarını elde etmiş oldu. Sony filmleri, 2022 yılından itibaren sinemalarda ABD'de sinemalarda oynadıktan sonra yayın platformuna taşınacak.

Sony Pictures'ın çatısı altındaki Motion Picture Group, anlaşmanın bir parçası olarak Netflix'e yayınlaması için lisans vermeyi planladığı filmlere ilk bakış sunacak. Marvel filmi Morbius, PlayStation serisinden sinemaya taşınan aksiyon macera-filmi Uncharted, Delia Owens'ın en çok satanlar arasında yer alan kitabından uyarlanan Where the Crawdads Sing ve Brad Pitt'in başrolünde oynadığı aksiyon gerilim filmi Bullet Train, 2022 yılında platforma eklenecek ilk filmler arasında yer alacak.

Netflix, bazı eski Sony filmlerini de kataloğuna ekleyebilecek

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Venom ve Spider-Man gibi Marvel kahramanlarının gelecekteki filmlerinin yanı sıra Jumanji ve Bad Boys serileri için beklenen devam filmleri Netflix ekranlarına gelecek. Diğer yandan Oscar ödüllü Spider-Man: Into the Spider-Verse'in devamı da yayın platformunda izlenebilecek. Ayrıca Netflix, Sony'nin geniş film kitaplığından belirli eski içeriklerin lisansını da kataloğuna ekleyebilecek.

Netflix'in Küresel Filmler Başkanı Scott Stuber, "Sony Pictures harika bir ortak ve bu ileriye yönelik anlaşma ile ilişkimizi büyütmekten heyecan duyuyoruz. Bu, yalnızca etkileyici bir diziyi, sevilen film serisini veya yeni bir IP'yi Netflix ABD'ye getirmemizi sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda sinema severlere dünya çapında ilk kez vizyona giren filmler için de yeni bir kaynak oluşturuyor." sözleriyle anlaşmanın önemini dile getirdi.

Sony Pictures Entertainment Worldwide Distribution and Networks Başkanı Keith Le Goy ise, "Netflix, ilişkimizi genişletmeye devam ederken artık müthiş bir ortak oldu. Sony Pictures olarak, sektördeki en büyük gişe rekorları kıran ve en yaratıcı, orijinal filmlerden bazılarını yapıyoruz. Bu heyecan verici anlaşma, hedef kitlelerini büyüten ve eğlencede en iyisini sunan dağıtım ortaklarımız için bu içeriğin önemini daha da göstermektedir." dedi.

Netflix, 73 milyonu ABD'de olmak üzere dünya genelindeki 203 milyon abonesi için film katalogunu zenginleştirerek, yeni abone sayısını da artırmaya odaklanıyor. Koronavirüs salgını sinema sektörünü derinden vurdu ve insanlar artık yayın platformlarına yöneldi. Sony, bu şekilde filmlerini daha geniş kitlelere ulaştırabilecek.