Eşya kutuları ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun soruşturmasında!

Star Wars Battlefront 2 ile başlayan eşya kutuları üzerindeki tartışmaların ardından yaklaşık 1 geçti. O zamandan beri bazı ülkeler, kumar yasalarına takılan tartışmalı mikro ödemelere daha fazla dikkat etmeye başladılar. Amerikan Federal Ticaret Komisyonu eşya kutularının çocukları nasıl etkilediğini araştıracağını açıkladı

FTC Başkanı Joseph Simons dün, Senatör Maggie Hassan‘ın talebi üzerine oyunlardaki eşya kutularını araştıracağını doğruladı. Duruşma sırasında Hassan, “eşya kutularının artık oyun endüstrisinde hakim olduğuna ve akıllı telefon oyunlarından en yeni, yüksek bütçeli oyunlara kadar her yerde bulunduğuna ve büyük olasılıkla 2022’de 50 milyar dolarlık bir sektörü temsil edeceğine” dikkat çekti.

Her ne kadar Washington Eyaleti eşya kutularının (15 Avrupa devletiyle birlikte) oluşturduğu riskleri ele alma konusundaki uluslararası bildiriyi imzalayanlarından biri olsa da, ABD’de federal düzeyde ilk defa araştırılacak gibi görünüyor. Hassan’ın sözlerine göre, soruşturmanın amacı eşya kutuları tarafından ortaya konan riskleri daha iyi anlamak ve “ebeveynleri potansiyel bağımlılık ve diğer olumsuz etkiler hakkında eğitmek” ile ilgili farkındalığı arttırmak gibi görünüyor.

eşya kutusu maggie hassan eşya
Senatör Maggie Hassan

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler bu konuda kararlı bir tutum sergiliyor, ancak devam eden tartışmalarda hala belirsiz yanlar var. FTC’nin araştırması bazı sonuçlara varmayı hedefliyor.

Hassan, eşya kutuları ilgili kaygıları çocuklara dayandırıyor: “Sadece bu ay Büyük Britanya kumar komisyonu, çocukların %30’unun oyunlarda yağma kutuları kullandığını gösteren bir rapor yayınladı.” Ayrıca raporda; eşya kutularının İngiltere’de genç yaşlarda kumara eğilimde artış yarattığı ortaya konuyor.

PEGI oyun içi satın alma eşya

Bununla birlikte, yaş temelli uyarılardan daha fazlası düşünülüyor. PEGI, DLC’ler dahil olmak üzere herhangi bir dijital satış sunan oyunlar için, oyun içi satın alma etiketi eklenmesi planlanıyor.

Yasalar ve yönetmelikler her zaman bir adım geride kalsa da, umarız ki eşya kutuları konusunda atılacak adımlar oyuncuların arkasında durur.