PEGI: Oyun kutularında ‘oyun içi satın alım’ uyarısı yer alacak

Oyun kutularında yakında oyun içi satın alma uyarısı yer alacak. PEGI (Pan European Game Information), oyun içi harcamalar konusunda özellikle ebeveynleri bilgilendirmeyi amaçlıyor.

PEGI’den oyun içi satın almayı bilgilendirici etiket

PEGI, oyun içi harcamalar konusunda, ebeveynleri satın alma öncesi bilgilendirmek için video oyunlarının fiziksel sürümlerine yeni içerik tanımlayıcı simgesini dahil etmeye başlayacağını açıkladı.

PEGI oyun içi satın alma pegi

Yeni tanımlayıcı etiket, dijital öğeleri gerçek parayla satın alma opsiyonunu sunan tüm oyunlara uygulanacak ve bu yılın sonuna doğru fiziksel sürümlerde görünmeye başlayacak.

Bu açıklama; DLC, mikro işlem veya ganimet kutuları gibi seçenekleri birbirinden ayırt etmeyen, biraz belirsiz bir ifade olsa da, yeni bir başlangıç.

“Oyun içi satın alımlar”, PEGI tarafından sadece indirilebilir oyunlar için kullanılan tanımlayıcılardan bir tanesi, ancak artık fiziksel sürümlerde de yer alacak.

PEGI patronu Simon Little: “Fiziksel sürümlerin pazarın önemli bir parçası olduğunu göz önüne aldığımızda, bu doldurulması önemli bir boşluktu.” dedi.

“Video oyunlarının durumunu tam olarak bilmeyen bir ebeveyn için, satın almayı düşündüğü bir oyunun ambalajındaki bu basit tanımlayıcıyı görmek, oyun satın alındıktan ve çocuğa verildikten sonra gözünün oyun üzerinde olma refleksini tetiklemelidir. Bu temel bir bilgi, ancak ebeveynlerin bazen eksik olduklarını düşünüyoruz.”

PEGI’nin yeni uyarısı, özellikle Epic’in battle royale fenomeni Fortnite ve eşya kutuları ile ilgili olarak, çocuklar arasında oyun harcamalarının artması üzerine yapılan incelemelerin ardından geldi. Tartışmalar ilk olarak EA’in Star Wars: Battlefront 2 oyunuyla kıvılcımlandı. Uyarı FIFA, Call of Duty gibi hemen hemen yaklaşan çoğu oyunda yer alacak.

PEGI, Ipsos‘un oyun oynayan her 5 çocuktan 2 tanesinin ebeveynlerinin, çocuklarının oyun içi harcama yaptığını belirttiği bir tüketici anketi sunduğunu açıkladı.

Bu ebeveynlerin, 10 tanesinden 8’inin harcamalarla ilgili anlaşması var. Yüzde 60’ı her alımdan önce izin onayı kullandığını, yüzde 31’i haftalık veya aylık harcama limiti olduğunu, yüzde 28’i ebeveyn kontrol araçlarını kullandığını, yüzde 25’i kredi kartı faturalarını takip ettiğini ve yüzde 20’si ön ödemeli kartların kullanıldığını söyledi. Ebeveynlerin sadece yüzde ikisi çocuklarının harcamalarını izlemediklerini söylemiş.

PEGI’nin dediği gibi, ebeveynler bazen harcamaları izlemek için gerekli bilgi veya araçlardan yoksun görünüyor.