EA, oyunların zorluğunu becerinize göre ayarlayan bir sistemi patentledi

EA, oyunların zorluğunu becerinize göre ayarlayan bir sistemi patentledi
EA tarafından yapılan yeni bir patent başvurusu, şirketin oyunların zorluğunu beceri seviyenize göre ayarlayan uyarlanabilir bir sistem geliştirdiğini ortaya koyuyor. Uyarlanabilir zorluk sistemi, öncelikle kullanıcıları mümkün...

EA tarafından yapılan yeni bir patent başvurusu, şirketin oyunların zorluğunu beceri seviyenize göre ayarlayan uyarlanabilir bir sistem geliştirdiğini ortaya koyuyor. Uyarlanabilir zorluk sistemi, öncelikle kullanıcıları mümkün olduğu kadar uzun süre oyun oynamaya teşvik etmesi için tasarlandı.

Patent başvurusu Ekim 2020'de yapıldı ve Mart ayı sonlarında yayınlandı. Tasarlanan yöntem, bir oyuncunun beceri düzeyine ve istenen oturumu süresine göre oyunun zorluk ayarını otomatik olarak ayarlıyor. Uygulamada bahsedilen sistemler, oyuncuları beceri seviyelerine göre kullanıcı kümelerine ayırıyor ve onları meşgul tutmak için belirli bir sınıftaki zorluğa yerleştiriyor.

EA, dinamik zorluk sistemi ile oyun ve oyuncu arasındaki etkileşimi artırmak istiyor

Star Wars Jedi: Fallen Order - Respawn Entertainment

Benzer sistemler daha önce Resident Evil 4 ve Left 4 Dead gibi oyunlarda da kullanıldı. Orda da sistem oyuncu performansını izliyor ve verileri düşman davranışını bilgilendirmek için kullanıyor. EA'in patenti ise bir tahmin modeli oluşturmak için bir veya daha fazla video oyununa ilişkin geçmiş kullanıcı etkinliği verilerini inceleyebiliyor. Daha sonra bu tahminleri kullanan dinamik zorluk sistemi, oyunu belirlenen süre boyunca oynamanızı sağlamak için mücadeleyi kalibre edebiliyor.

EA, yazılım geliştiricilerinden yazılımlarının kullanıcılarla mümkün olduğu kadar uzun süre etkileşime geçmesini istiyor. Şirket, oyun geliştirmenin en önemli zorluklarından birinin, "kullanıcıları daha uzun süre meşgul tutması muhtemel olan zorluk seviyesine sahip bir oyun tasarlamak olduğunu" belirtiyor. Dinamik zorluk ayarlama sistemi, yayıncının isteklerine cevap veren bir yenilik olabilir.

Zorluk, oyun tasarımında oldukça önemli bir konu. Geliştirilen uyarlanabilir zorluk kavramı geliştiriciler ve oyuncular için ilgi çekici bir yenilik olabilir. Sonuçta her oyuncunun becerisi farklıdır ve oyunlarda farklı gereksinimleri vardır. Bununla birlikte, EA'in patentindeki açıklama, oyuncuya vurgu yapmaktan ziyade geliştirici/yayıncı odaklı. Oyun devinin kaydettiği patente buradan ulaşabilirsiniz.