Blizzard 2 yıldır üzerinde çalıştığı projeyi iptal etti

Blizzard, yaklaşık 800 çalışanın işten çıkarılması, 2019 için planlanan projelerin ortaya çıkmaması ve bu yıl bazı etkinliklere katılmamasından dolayı eleştirilerin odağında zor bir yıl geçiriyor. Bununla birlikte, eski bir Blizzard geliştiricisinden ilginç bir bilgi geldi.

Şirketin eski çalışanı David Gibson Twitter hesabından veda niteliğinde bir mesaj paylaşarak ve ekibinin son 2 yıldır üzerinde çalıştığı oyunun iptal edildiğini ve projenin bir daha devam etmeyeceğini açıkladı. Gibson şirketten ayrılacağını belirterek: “Ne yazık ki, son 2 yılda yaptıklarımızı asla göremeyeceksiniz.” dedi. Bir çalışan ve yaratıcı bir bakış açısından üzücü bir haber. Projeye ayrılan 2 yılın ardından emeklerin boşa gitmesi ve iptal edilmesi utanç verici, ancak oyun endüstrisinde sıkça görülen bir durum. Gün yüzüne çıkmayan ve yarım kalan birçok oyun oldu.

Bu hamlenin Blizzard’ın şirketi yeniden yapılandırma ve daha kârlı olmaya odaklanma konusundaki yeni girişiminin bir parçası olduğu olduğu ya da projenin umut ettiği gibi gelmediği açıkça görülüyor. Öyle ya da böyle yeni oyun karlı bir iş olarak görülmedi. Aynı zamanda fikrin vizyona odaklanmaması denebilir. ancak yine de orada tam olarak neler olduğu şimdilik bilinmiyor.

İlginç bir şekilde bir kullanıcı Gibson’un tweetine “Vay – projeniz iptal edildi ve ben bunu Kotaku’da okumadım mı?” diyerek cevap verdi. Kısa bir süre sonra Kotaku editörü Jason Schreier, “Eh, henüz değil” cevabını verdi.

Belki de iptal edilen bu projede kullanılan varlıklar Blizzard‘ın daha sonraki projelerinde benzer şeylerle ortaya çıkabilir. Belki de emekler boşa gitmemiştir. Blizzard gibi bir devin Activision’ın boyunduruğu altında ezildiğini görmek üzücü.