Gotham Knights’ta dövüş sistemi tamamen yeniden tasarlandı

2021’in en çok beklenen oyunlarından biri olan Gotham Knights, Batman’in ölümünün ardından görevi devralan dört kahramanın hikayesini konu alacak. Geliştirici Warner Bros. Montreal, yeni oyununda Batman: Arkham serisinin aksine çok oyunculu kooperatif oynanışa odaklanıyor. Bu da özellikle dövüş sisteminde önemli değişiklikleri beraberinde getiriyor.

WB Games Montreal, 2013 yılında Batman: Arkham Origins’i piyasaya sürmesinin ardından bir sonraki oyunu Gotham Knights’ın dövüş sistemini tamamen yeniden tasarladığını açıkladı. Yapımcı Fleur Marty, kooperatif oyunun iyi bir şekilde çalışması için değişimin gerekli olduğunu söyledi. Arkham oyunlarını oynayanlar için tanıdık bazı mekanikler olacak ancak Gotham Knights yeni ve farklı hissettirecek.

Games Radar’a konuşan Marty, “Dövüş sistemini kooperatif deneyimde iyi çalışması için tamamen yeniden tasarladık. Tabii ki bizler hala savaşçıyız ve bazı mekanikler, Arkham serisini oynayan ve sevenler için tamamen yabancı hissettirmeyecek. Ancak birçok yönden çok farklı.” dedi. Oyuncular Gotham Knights’ta istedikleri zaman farklı bir karaktere geçebilecek ve hikaye ilerlemesi paylaşıldığı için her karakterin seviyesini sıfırdan yükseltmek zorunda kalmayacaklar.

Gotham şehri, Arkham üçlemesinden hatırladığınız gibi değil

Gotham Knights

Diğer yandan yaratıcı yönetmen Patrick Redding de, karakter değiştirme mekaniğinin ve kooperatif oyunun Gotham City’nin yeniden tasarlanmasına neden olduğunu yineledi. Böylece oyuncular düşman karşılaşmalarında klostrofobik hissetmeyecek. Redding, “Gotham, ara sokaklar ve çatılardan oluşan bir şehir ve oynanışın bununla uyumlu olması gerekir. Burası Arkham üçlemesinden hatırladığınız şehir değil.” şeklinde konuştu.

Gotham Knights’ta hikaye boyunca ilerlerken, Gotham’ın beş kentini ele geçiren kötü karakterlere ayak uydurmak için donanım ve yeteneklerinizi geliştirebileceksiniz. İlerleme karakterler arasında paylaşılacak ve operasyon üssü Belfry’ye her döndüğünüzde Batgirl, Nightwing, Red Hood ve Robin arasında geçiş yapabileceksiniz. Ayrıca üste yeni teçhizatlar ve kostümlerle oyun tarzınızı daha da geliştirebileceksiniz. Düşmanlar da seviyenize göre ölçeklenecek ve bu, sizi farklı karakterleri ve oyun tarzlarını denemeye yönlendirecek.

Gotham Knights, bu yıl PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X ve PC için piyasaya sürülecek. Oyunun hikaye modu ve kararkterleri hakkında bilinenlere buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca oynanış görüntülerini buradan izleyebilirsiniz.