Filmlerde kullanılan teknoloji Spider-Man: Miles Morales’e geldi

Insomniac Games, dün Marvel’s Spider-Man: Miles Morales için yeni kostüm Advanced Tech Suit‘in de yer aldığı bir güncelleme yayınlamıştı. Yamayla birlikte oyunun PlayStation 5 sürümündeki bazı kostümlerde “gerçekçi kas deformasyonu” adlı bir teknolojinin kullanıldığı yazılmıştı. Ancak bu terimin açıklaması tam olarak bilinmiyordu.

Insomniac Games, resmi yama notlarında, Classic, Great Responsibility, Winter, Uptown Pride ve Advanced Tech Suit kostümlerine ZivaRT desteğini eklediğini belirterek özelliği detaylandırdı. Ancak anlaşılması zor olan değişiklik hakkında geliştiriciye birçok soru geldi. Sonunda stüdyonun baş karakter teknik yönetmeni Josh DiCarlo, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla konuya açıklık getirdi.

DiCarlo, uygulanan teknolojiyi, “Daha önce sadece filmlerde mevcut olan teknikleri kullanarak tüm karakteri içten dışa tamamen simüle ettik. Kostümün yüzeyinde gördüğünüz her deformasyon, kas ve kumaş simülasyonunun sonucudur.” şeklinde açıkladı. Deformasyon, burda daha çok şekil değişikliği olarak kullanılıyor. DiCarlo bir diğer paylaşımında ise, “Insomniac Games’in Spider-Man: Miles Morales’teki yeni fiziksel temelli kas ve kostüm deformasyonları hakkında soru soranlar için en iyi hareket halinde deneyimlendiğini söyleyebilirim. Ancak burada, kas ve kostüm simülasyonundan öncesini ve sonrasını gösteren birkaç fotomodu karşılaştırması var.” dedi. Karşılaştırmalı görüntülere aşağıdaki paylaşımdan göz atabilirsiniz.

ZivaRT, gerçek zamanlı olarak neredeyse film kalitesinde gerçekçi görüntüler elde etmek için makine öğrenme tekniğini kullanıyor. Yazılım üreticisine göre bir makine öğrenme modeli yüksek kaliteli örgü şekilleri ve pozları ile beslenir ve ardından ağı deforme etmek ve kaplamak için eğitiliyor. DiCarlo Spider-Man: Miles Morales’te uyguladıkları tekniği şu şekilde açıklıyor:

“Miles’ın içine yerleştirilmiş, son derece ayrıntılı ve anatomik olarak doğru bir iskelet, kas ve yağ/deri sistemine ve her biri kare deformasyonları üretmek için birlikte simüle edilen çeşitli malzeme özelliklerini (kumaş, kauçuk vb.) barındıran kostümlere sahibiz. Harika mühendislerle çalışan mükemmel mühendislerimiz var. Oldukça hızlı çalışıyoruz ve grafik ayarları herhangi bir değişiklik gerektirmedi.”

Spider-Man: Miles Morales’e gelen Advanced Tech Suit adlı yeni kostüme buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca güncelleme ile bazı aydınlatma sorunları ve karakter modellemelerindeki sorunlar çözüldü.

yorum Yap