FIFA 19 mu PES 2019 mu? Yılın en iyi futbol oyunu hangisi?

Her yıl Konami ve EA dünyanın en iyi futbol oyununu üretmek için mücadele veriyor ve bu yıla kadar hep benzer bir senaryo vardı:  FIFA lisanslara sahip, ancak PES oynanış cephesinde kazanır. Peki FIFA 19 ve PES 2019‘la rekabet nereye geldi? İki dev hangi noktalarda birbirlerine üstünlük sağlıyorlar?

PES 2019 ve FIFA 19’nın savaşı 2018’de bu farklılıkları yeni uç noktalara taşıdı, özellikle de Konami’nin UEFA Şampiyonlar Ligi lisansını FIFA’ya kaptırmasıyla. Konami böylece senelerdir PES serisini FIFA’dan ayıran önemli bir cepheyi kaybetti ve oynanış noktasındaki artılarına bağlı kaldı. Kararınıza yardımcı olmak için iki oyunu birkaç kategoride karşılaştıracağız. İşte FIFA 19 ve PES 2019 karşılaştırması.

Gerçekçilik ve Sunum

FIFA 19 Atletico Madrid vs Real Madrid

Yıllardır pek çok insanın PES yerine FIFA’yı seçmesinin ana nedenlerinden biri, FIFA’nın dünyanın en büyük kulüpleri ve ligleri için resmi lisansları elinde bulundurması. EA, FIFA 19 ile rakibine en büyük darbeyi vurdu ve UEFA Şampiyonlar Ligi‘ni sonunda oyuna taşıdı.

Temel olarak, kariyer modunda en sevdiğiniz kulüple oynamak ya da Madrid ya da Manchester derbileri gibi efsanevi maçları oynamak istiyorsanız, FIFA 19’un kitleri, istatistikleri, yorumcuları ve stadyumları gerçekten atmosferi bir adım öteye taşıyor.

Aynı derbileri PES 2019‘da yapmak isterseniz Manchester derbisi Man Red ile Man Blue ve Madrid derbisi MD White ve KB Red White arasında oynanacak… PES 2019’u dünya futboluna bağlayan resmi lisanslı sadece birkaç kulüp var: FC Barcelona, Liverpool FC, Arsenal FC, Schalke 04, AC Milan, Inter, AS Monaco, Celtic ve Rangers PES 2019’da yer alan bazı büyük kulüpler arasında. Ayrıca Rusya, Portekiz, İskoçya, Fransa, Hollanda, Danimarka, Arjantin gibi alternatif liglerin lisansları da yer alıyor. Fakat en önemlisi Spor Toto Süper Lig bu yıl ilk defa seriye katıldı.

PES '019 Türkiye Süper Ligi

PES 2019’da hala birçok gerçek oyuncu var. Kulüplerin birçoğu oyunda olmasa da, gerçekçi yüzler ve istatistikler eksikleri tamamlıyor. PES 2019, Steam’de olduğundan topluluğun şu anda yapmakta olduğu tüm kulüpleri ve kitleri oyuna ekleyebilirsiniz. Zaten bu artık bir PES geleneği haline geldi.

Oynanış

Peki ya gerçek futbol? PES 2019’un üstünlük gösterdiği ve birkaç yıldır rekabette en büyük rolü oynayan noktalardan biri. Basitçe söylemek gerekirse, PES 2019 gol atmanın kutlamaya değer olduğu, gerçekçi, akıcı ve daha iyi bir futbol deneyimi sunuyor. Rakip savunmayı bozmak risk almanıza neden oluyor. Yanlış bir pas veya kötü bir kontrol takımınızı tehlikeli bir kontratağa açabilir.

Rakipleri rahatlıkla geçemeseniz de, oyunun üstün top fiziği ve geliştirilmiş animasyonları sayesinde nefes kesici goller atmanız mümkün. Hücum oyuncuları topun nereden geldiğine bağlı olarak vücutlarını çok çeşitli hareketlere hazırlayabiliyorlar. Kontrollü aşırtma vuruşlardan, falsolu şutlara kadar savunma duvarını aşmak için tatmin edici bir özgürlük var.

PES 2019 en iyi oyuncular

Ek olarak pas animasyonları, ne tür pasla oynanacağını, ayak içi ya da dışıyla ölçülü paslar atılıp atılmayacağını doğaçlama olarak bilen bir yapay zekayla çalışıyor. Animasyonlara verilen önemin artması, PES 2019’un özellikle kale çizgisi üzerindeki kalecileri üzerinde büyük etki yarattı. Her ne kadar daha iyi görünseler de kaleciler çizgiden açıldıklarında kesinlikle faydasızlar.

Top fiziği ve artan gerçeklik hissi, serinin ağırlığını artırdı. Ancak topu aldığınızda hakemler sinir bozucu fauller verebiliyorlar.

FIFA 19 da bu yıl oynanış üzerinde birkaç değişiklik yaptı. Her zaman olduğu gibi, topu kontrol etmek için ilk dokunuş yapmak zorunda kalmadan, topu sahada lazer hassasiyetiyle atabilirsiniz. Ancak farklı sonuçlara açık, gole daha yakın, eğlenceli, ama gerçeklikten biraz uzak oyunlar oluşturuyor. Oyun temposundaki önemli değişikliklerle, artık Bale veya Biabiany gibi hızlı kanat oyuncularıyla topu hızlı bir şekilde çizgiye kadar taşıyabiliyorsunuz. FIFA 19 biraz daha yavaşlasa da fazla etkili görünmüyor. Ayrıca ikili mücadelelere de bazı ayarlamalar yapıldı ve her iki oyuncunun da güç istatistikleri kendini gösteriyor.

Ayrıca oynanışa yapılan bir diğer değişiklik ise Aktif Temas sistemi. Topla birlikte daha çeşitli hareketler yapabilmeniz için top kontrolü sistemine çeşitli özellikler ve animasyonlar eklendi. Özellikle hafif bir ilk dokunuş hareketiyle savunma oyuncularını yanlış yönlendiren “gizli tuzak” adlı top saklama hareketi gibi çeşitli top saklama teknikleri FIFA 19’a eklendi. Top saklama mekaniğine benzer şekilde, hücumda daha çok yaratıcılık sağlamak adına çeşitli top teması animasyonları da eklendi. Oyuncular kafa, göğüs, diz ve ayaklarını kullanarak topa dokunup yön değiştirebiliyor, defans oyuncularını şaşırtabiliyor ve kendilerine boş alan açabiliyorlar.

FIFA 19 Aktif Temas

FIFA 19’daki en büyük değişiklik, yeni taktiksel araçların eklendiği menüler. Böylece takımınızı her yönüyle kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Kornerlerde stoperlerinizi öne çıkararak yüksek toplarda avantaj sağlayabilir, seken toplarda rakibe daha ağır pres yapmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kaç oyuncuyla hücum edeceğinizi ve takımın sahadaki derinliğini ve yayılımını seçebilirsiniz.

Sonuç olarak FIFA 19 geçen yıla göre iyileştirmeler ve geliştirmeler yaptı, ancak yıllardır büyük değişiklikler bekleyen oyuncuları tatmin edebildi mi tartışılır.

Oyun Modları

FIFA 19, Yolculuk hikayesi, çevrimiçi modlarının zenginliği ve ilginç Battle Royale moduyla ileri çıkıyor.

Eklenen kilit yeniliklerden biri House Rules. Burada kuralların olmadığı, önceden ayarlanmış maç türleri arasından seçim yapabileceksiniz. Mesela hakem veya fauller olmadığından herkesin yoldan çıkması konusunda endişelenmenize gerek yok. Bir diğer örnek; sadece kafa ve vole gollerinin sayılması olabilir ve bu göründüğünden daha zor.

FIFA 19’a eklenen bir diğer ilginç mod ise hayatta kalma modu. Burada, bir gol attığınız zaman, oyuncularınızdan biri (rastgele) sahadan ayrılıyor. Maç o şekilde devam ediyor ve gol attıkça oyuncu kaybediyorsunuz ve böyle devam eder. Burda olay, gol atmanın oyunu sizin için zorlaştırması.

FIFA’nın hikaye modu olan Yolculuk da üçüncü kez karşımızda. Bu sefer, her biri kendi kariyer hedefine, kişiliğine ve hikayesine sahip üç farklı karakter arasında geçiş yapabiliyorsunuz. FIFA 19 oyuncularının oyundan daha fazla keyif almasını sağlıyor.

Oyunda artık mevcut olan Avrupa ve Şampiyonlar Ligi kupalarının her birinde arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz ayrı turnuvalar kurabilirsiniz.

PES 2019 LITE myClub

FIFA 19 Ultimate Team, sunumu, sadeliği ve yenilikleri ile PES 2019 myClub’a hala üstünlük sağlıyor. Ancak myClub da yetenek ve pozisyon antrenörleri işe alarak kadrolarınızı daha da geliştirmek açısından FUT’un eksik kaldığı birkaç etkileyici özelliğe sahip. Ayrıca myClub artık oyuncuların gerçek dünya performanslarına dayanan arttırılmış istatistik ve becerilere sahip “Öne Çıkan Oyuncular” özelliğiyle FIFA Haftanın Takımı‘na da cevap veriyor.

PES 2019’da kulüp yönetebileceğiniz Master League (Ana Lig) modu da yer alıyor. Geniş kullanıcı arayüzüne alışmak biraz zaman alsa da kulüp yönetmek, takımınızı izlemek ve geliştirmek için yeni yollar aramaktan vazgeçmeyeceksiniz. Oyuncu gelişiminden ücret kesintilerine kadar her şey grafikler ve raporlarla mevcut, bu da sisteminizdeki veya bütçenizdeki eksiklikleri belirlemenizi kolaylaştırıyor. Transfer müzakereleri her zaman olduğu gibi heyecanı verici ve en makul sözleşmeyi imzalama yolunda zor anlar yaşatıyor.

Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan PES 2019 LITE oyuncular için harika bir seçenek. PES 2019 LITE ile oyuncular my Club moduna sınırsız erişim sağlarken, Çevrimdışı Gösteri Maçı, Antrenman Modu ve PES LİGİ modunun yanı sıra, 1v1 veya Kooperatif mücadelelerde de yer alabiliyorlar. Ayrıca PES LİGİ modu, oyuncuların CO-OP (3v3) Çevrimiçi Şampiyona ve sınırlı süreli turnuvalarla küresel etkinliklere katılmalarını sağlıyor. FIFA 19’un fiyatı göz önüne alınırsa PES serisi için kesinlikle önemli bir hamle. Aslında mobil oyunlardakine benzer bir çevrimiçi hizmet FIFA 19 için de akıllıca bir hamle olabilirdi.

PES 2019 vs FIFA 19: Rekabetin galibi kim?

FIFA 19 mu yoksa PES 2019 mu diye soranlara sebepleriyle ortaya koyalım. Konami’nin UEFA lisansını kaybetmesinin ardından yaptığı Özgün Ligler hamlesini yetersiz buluyorum. Ancak yine de Türkiye Ligi’nin oyuna gelmesi heyecan yaratsa da ligimizin FIFA 19’da da yer alması PES için bir başka dezavantaj yaratıyor.

PES’in lisans konusundaki başarısızlığı PC oyuncularını pek etkilemiyor. Kulüplere kolaylıkla yama yapabilirler ve iki oyun arasındaki fark, oynanış ve oyun modları oluyor. PES 2019 gerçekçilik yönüyle ağır bassa da, oyunları genel olarak bir eğlence aracı olarak görmek uzun vadede keyifle oynamak için daha doğru olur diye düşünüyorum.

Bu nedenle iki oyunu yan yana koyduğumuzda FIFA 19 sunduğu seçeneklerle daha fazla öne çıkıyor. FIFA 19 hakkında daha fazlasına bugüne kadarki haber ve incelemelerimizden ulaşabilirsiniz.

yorum Yap