Eski Sony Çalışanı: PS Vita'nın sonu yıllardır planlanıyordu

Eski Sony Çalışanı: PS Vita'nın sonu yıllardır planlanıyordu
Sony geçtiğimiz yıl PS Vita'nın üretimini resmi olarak durdurmasının ardından el konsolunun dijital mağazasının bu yaz kapatılacağını doğrulamıştı. Şirketin eski bir çalışanına göre Sony'nin PS Vita'yı bitirme planı...

Sony geçtiğimiz yıl PS Vita'nın üretimini resmi olarak durdurmasının ardından el konsolunun dijital mağazasının bu yaz kapatılacağını doğrulamıştı. Şirketin eski bir çalışanına göre Sony'nin PS Vita'yı bitirme planı 2016 veya 2017 yıllarına kadar uzanıyor.

Eski Sony çalışanı, formersonydude kullanıcı adıyla paylaştığı bir Reddit gönderisinde, "Sony, Vita'yı bir başarısızlık olarak görüyor. Konsol neredeyse tüm satış hedeflerini ve kâr amaçlı planları olabildiğince kötü bir şekilde kaçırdı. Küçük bir pasif gelir akışı olarak bundan memnundular, ancak aygıt yazılımı kırıldığında tabutu çivilemeye başladılar." dedi. Şirketin içinde PS Vita'nın çok sayıda destekçisi olsa da; Sony, cihazın sonunu getirmeye kararlıydı.

Kupalar, PSP'ye de gelecekti

PlayStation Portable, PSP

Eski çalışan ayrıca Sony'nin PSP'ye kupaları getirmeyi planladığını ancak 2011 yılında PSN'e yapılan büyük siber saldırının ardından vazgeçtiğini açıkladı. Bu iddiasını bir diğer gönderisinde, "Sony, 2011 yılındaki siber saldırı kabusundan sonra "hack" kelimesinden veya herhangi bir olası ağ müdahalesinden korkarak devam etti. Eğlenceli gerçek: PSP'nin aygıt yazılımının kırılmasının ardından ondan kurtulmaya çalışana kadar kadar kupa alması planlanmıştı." şeklinde açıkladı.

Bir kullanıcı Sony'nin neden sevilen oyunları sonlandırma alışkanlığını olduğunu sorduğunda; formersonydude bunun nedeninin bu oyunlardan bazılarının ticari anlamda iyi performans göstermemesi olduğunu açıkladı. Eski çalışan, "Sony bir işletme ve öncelikle ilginin değil, paranın nerede olduğunu önemsiyorlar" diye bitirdiler. Konsol devinin Days Gone 2'yi iptal edeceğine dair ortaya çıkan söylentiler de bunu destekliyor. İlk oyun, iyi bir satış performansı gösterse de geliştirme maliyetinin yüksek olması ve projenin çok uzun sürmesi şirketin kararında etkili oldu.

Eski çalışan anonim kalmayı seçse de, Sony'deki çalışma geçmişi Reddit modları tarafından onaylandı. Söyledikleri kesin olmamakla birlikte, gerçek olma ihtimali de var. Aslında PSP ve PS Vita konsollarının uzun yıllardır geri planda kalması da bu iddiaları destekliyor.