Days Gone 2 iptal edildi: Sony, devam oyununa yeşil ışık yakmadı

Days Gone piyasaya sürüldüğünde PlayStation için gelecek vadeden bir seriye dönüşebileceği düşünülüyordu. Gelen yeni bir rapora göre Bend Studio, Sony’yi Days Gone 2 için ikna etmeye çalıştı; ancak konsol devi, devam oyununa sıcak bakmadı.

Sony, ilk oyunun geliştirilmesinin çok uzun sürdüğünü ve oyunun karışık yorumlar aldığını düşünüyordu. Bloomberg’e göre Days Gone 2, oyunculara hitap eden bir yapım olabilirdi, ancak kârlılık adına feda edilen oyunlardan biri oldu. Bend Studio ve diğer Sony stüdyolarının son yıllarda çok sayıda çalışan değiştirmesinin nedeni de bu olarak görünüyor.

Days Gone başarısız bir oyun değildi

Days Gone PS4

Aslına bakılırsa Days Gone hiçbir zaman başarısız olmadı. Satış rakamları iyi gidiyordu ve oyuncular, oyunun ilk yılında toplam 200 milyon saat harcadılar. Ayrıca 2019 yılında PlayStation Store’da en çok indirilenler arasındaki tek PlayStation’a özel oyundu. İki Golden Joystick dahil olmak üzere prestijli ödüller kazandı. Days Gone, PS5’teki performansını artıran bir yama aldı, PlayStation Now’da kısa bir süre kaldı ve son olarak PlayStation Plus Nisan ayı oyunları arasında yer aldı. Üstelik oyunun PC sürümü de yolda ve daha geniş kitlelere açılacağı kesin görünüyor.

Bend Studio, Days Gone 2 için kolları sıvasa da Sony, stüdyoyu iki ekibe ayırdı. Ekiplerden biri, çok oyunculu bir oyunda Naughty Dog’a yardım etmek için görevlendirildi. Bu oyunun The Last of Us Part II’nin çok oyunculu bileşeni olması bekleniyordu. Diğer ekibin görevi ise Naughty Dog liderliğinde yeni bir Uncharted oyunu üzerinde çalışmaktı. Bu değişiklikten memnun olmayan stüdyonun Jeff Ross ve John Garvin gibi bazı önde gelen liderleri ayrılık kararı aldı. Diğerleri ise Uncharted projesinden çıkarılmaları için talepte bulundu. Artık ekibin yepyeni bir oyun üzerinde bağımsız olarak çalışmasına izin veriliyor.

Sony’nin rekorlar kıran oyunlara odaklanması nedeniyle zarar gören tek proje Days Gone 2 değil. The Visual Arts Service Group, The Last of Us‘ı PS5 için yeniden yapmak üzere yola çıktı ancak Sony, ekibi gerektiği gibi finanse edemedi ve hatta varlığını bile kabul etmedi. The Last of Us PS5 remake projesi Naughty Dog’a devredildi ve birkaç üye bu karardan memnun olmayarak stüdyodan ayrıldı.

Sizce Days Gone 2 gelmeli mi? Devam oyunu, ilk yapımı başarılı bir seriye dönüştürebilir miydi? Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yorumları Göster (1)