Epic Games, oyun geliştirme araçları yapan RAD Game Tools’u satın aldı

Epic Games, Sony’nin konsolları için lisansladığı sıkıştırma teknolojisi Oodle‘ın geliştiricisi olan RAD Game Tools‘u satın aldığını duyurdu. PlayStation 5’in süper hızlı SSD’si de şirketin yenilikçi sıkıştırma teknolojilerinin ürünü ve Epic, RAD teknolojisini oyun motoru Unreal Engine ile entegre etmeyi planlıyor.

RAD Game Tools, bir video oyunu yazılımı geliştirme şirketi. Şirketin ürünleri ve teknolojisi 25.000’e yakın oyunda ve Epic dahil dünyanın önde gelen oyun şirketleri tarafından kullanılıyor. Fortnite’ın geliştiricisi, RAD’ın sıkıştırma teknolojisinin oyunlar üzerindeki etkisinin farkında ve teknolojiyi kendi oyun ve projelerinde kullanmak istiyor.

Epic Games: Sıkıştırma teknolojisi, geliştirici ve oyunculara fayda sağlayacak

unreal engine 5, epic games, ps5 demosu

Epic Games, güçlü ve popüler bir oyun geliştirme aracı olan Unreal Engine‘in sahibi. Epic ve RAD Game Tools, oyun geliştirme teknolojilerinin hem geliştirici topluluğuna hem de oyunculara fayda sağlayacağını düşünüyor. Epic Games daha önce RAD’ın özellikle de sıkıştırma teknolojisini kullanarak, popüler battle royale oyunu Fortnite‘ın yükleme süresini iyileştirmişti.

Oyunlar günümüzde gittikçe daha fotogerçekçi hale geliyor ve güçlü donanımlara gereksinim duyuyor. Geliştiriciler, artan veri gereksinimlerini kaliteden ödün vermeden yönetebilen sıkıştırma yazılımlarına ihtiyaç duyuyor. Epic’in amacı, RAD ekibinin ve teknolojisini, oyun geliştiricilerin kullandığı sistemleri ve altyapıyı iyileştirmek için Unreal Engine’e entegre etmek. Böylece animasyon, içerik ve ses ekipleri teknolojiden yararlanabilecek.

Sony, PS5 için özel olarak üretilen SSD sürücülerinde şirketin Oodle sıkıştırma teknolojisini kullanarak Giriş/Çıkış sisteminde çığır açmıştı. Yeni nesil konsol en güçlü disk sürücülerinden birine sahip ve oyunlaradaki yükleme hızlarını neredeyse ortadan kaldırıyor.