Dünyanın en büyük hile çetesine operasyon! Lüks araçlar ele geçirildi

Oyun şirketleri hile ile mücadelenin peşini bırakmıyor. Ancak bu kez yapılan müdahele sanal önlemlerin ötesine geçti. BBC’nin bir raporuna göre, Çin polisi ve Tencent iş birliği ile oyunlara hile üreten “Chicken Drumstick” çetesinin 10 üyesi tutuklandı. Polis, gelir akışına ve hilelerinin kulanıldığı oyunlara göre şirketin dünyanın en büyük hile çetesi olduğunu açıkladı.

Hile üreticisinin Overwatch ve Call of Duty gibi oyunlarda hilelere erişim için müşterilerden aldığı abonelik ücretlerinden yaklaşık 76 milyon dolar gelir elde ettiği bildirildi. Hizmetlerini dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce ülkeye sattı ve abonelik ücretleri için günde 10 dolardan ayda 200 dolara kadar ücretler aldı. Hile operasyonuyla ilgili 10 kişinin tutuklanmasının yanı sıra çok sayıda lüks süper otomobil de dahil olmak üzere 46 milyon dolarlık mal varlığına polis tarafından el konuldu. Polis ayrıca 17 hile yazılımını yok ettiklerini söyledi.

Oyuncu topluluklarının büyümesi hileleri artırıyor

Call of Duty: Warzone

Oyunların birbirine bağlanması ve ücretsiz seçeneklerin büyük kitleler çekmesiyle birlikte hile üretimi artmaya başladı. Geliştiriciler ve yayıncılar, hem hile kullanan hesapları banlayarak hem de hile üreticilerine karşı davalar açarak büyük savaş veriyor. Call of Duty: Warzone, Fortnite, Destiny 2 ve Overwatch gibi büyük oyuncu topluluklarına sahip olan çevrimiçi oyunlar, geliştiricileri hileye karşı yeni önlemler almaya zorluyor.

Outriders geliştiricisi People Can Fly ise hile konusunu farklı bir şekilde ele alıyor ve hile yapanları banlamak yerine, HUD‘larına yerleştirdiği bir filigranla fişliyor. Ayrıca hileciler yalnızca diğer hilecilerle birlikte ortak bir havuza yerleştiriliyor. Böylece hem zamandan kaybediyorlar, hem de oyunun keyfini çıkaramayacak duruma düşüyorlar.

Hileciler genellikle oyun dosyalarını değiştirmenin ve hacklemenin çok daha kolay olduğu PC platformunu tercih ediyor. Konsollarda hileciler PC’ye göre çok daha az görülüyor. PS5 geliştiricileri, PS5 oyunlarında hile yapmayı daha da önlemek için Denuvo’nun anti-hile özelliğini kullanıyor.

yorum Yap