Denuvo, PS5 oyuncularını hilecilere karşı koruyacak

Oyunlarda hile ve dolandırıcılığı önleme teknolojilerinin önde gelen otoritelerinden biri olan Denuvo, PlayStation 5 Tools and Middleware programının bir parçası olarak PS5 konsoluna hile önleme özelliğini getiriyor. Denuvo’nun programa dahil edilmesi, yayıncılara ve geliştiricilere PS5’te hile önleme çözümleri sunmasına olanak tanıyacak.

Çevrimiçi çok oyunculu oyunlarda zaman zaman rastladığımız hileciler, oyunların adil ve eğlenceli olmasını engelliyor. Hile sorunu, genellikle PC oyunlarını çok daha fazla rahatsız etse de, hangi platformda olursanız olun keyfinizi kaçırmak isteyen kötü niyetli oyuncular var. Hile karşıtı şirketler, avantaj sağlamak için oyun dosyalarını ve kodları değiştirmenin yeni yollarını geliştirmeye devam eden hile üreticilerini engellemeye çalışıyor. Birçok yayıncı ve geliştirici hilecilere karşı sıkı önlemler almaya devam ediyor.

Oyuncuların büyük bölümü hilecilerden olumsuz etkileniyor

PS5

Denuvo’nun ana şirketi Irdeto, 2018’de yaptığı bir ankette oyuncuların %60’ının çok oyunculu oyunlarda hile yapanların etkilerini hissettiğini saptadı. Bu insanların %77’si, hile yapan oyuncularla karşılaşmanın onları oyundan uzaklaştırdığını ve bunun da dürüst oyuncu kitlesini azalttığını belirtti. Ayrıca hileciler nedeniyle insanların oyun içi harcamalar yapmaktan kaçındığı saptandı.

Denuvo, PS5 lansmanındaki bazı oyunlarda anti-hile özellikleri ile başarılı sonuçlar elde ettiğini söylüyor. Şirket, yazılımının PC oyunlarında performansı etkilediği için eleştirilse de, anti-hile özelliği içeriğinde yoğun önlemler barındırıyor. Yazılımın PS5 konsollarında oyunların performansını veya geliştiricilerin iş akışını etkilemeyeceği öne sürülüyor.

Irdeto Genel Müdürü Reinhard Blaukovitsch, “Hile, adil oyuncular için video oyunlarını mahvediyor. Bu, oyun yayıncıları için daha düşük katılım, oyun trafiği ve azalan gelirlere yol açabilir. Dünyanın en yetenekli geliştiricilerinin Playstation 5’teki oyunculara zengin deneyimler sunmasına yardımcı olabildiğimiz için gerçekten gurur duyuyoruz.” dedi.

Özellikle oyunlara verilen çapraz platform desteği, çok oyunculu oyunlarda hilenin etki alanını genişletiyor. Özellikle Call of Duty oyuncuları, PC’deki hilecilerden kaçınmak için platformlar arası eşleştirmeyi kapatmaya başladı. Birçok şirket, hile üreticilerine karşı yasal işlem başlatıyor ve sıkı önlemler alıyor.

yorum Yap