Activision Blizzard, COVID-19 nedeniyle çok sayıda kişiyi işten çıkardı

Activision Blizzard geçtiğimiz yıl rekor gelir elde etmesine rağmen işten çıkarmalara devam ediyor. Gelen yeni raporlar, COVID-19 nedeniyle şirketin yaklaşık 190 kişiyi daha işten çıkardığını ve kararın farklı birimleri vurduğunu öne sürüyor. Bu rakam, şirketin toplam iş gücünün yaklaşık %2’sine karşılık geliyor.

Activision, canlı etkinliklerin azalması nedeniyle yeniden yapılanmaya gittiğini duyurdu ve dijital izlenmelerdeki artışı hesaba katarak e-spor bölümünde değişiklikler yaptı. Yeniden yapılanma sürecinde çoğu Overwatch League ve Call of Duty League ile ilişkili e-spor bölümünden yaklaşık 50 kişinin çıkarıldığı bildiriliyor. Ancak bazı raporlara göre bu rakam, açıklanandan çok daha fazla.

“Activision-Blizzard, dört kat daha fazla çalışanı işten çıkardı”

Activision Blizzard

Bloomberg’den Jason Schreier, işten çıkarılan kişi sayısının Activision Blizzard’ın açıkladığından dört kat daha fazla olabileceğini öne sürüyor. Bir kaynak, Schreier’e toplam çalışan sayısının %2’sinden az olduğunu ve bunun yaklaşık 190 kişiye tekabül ettiğini söyledi. İşten çıkarılan çalışanlara 90 günlük kıdem tazminatı, bir yıllık sağlık yardımı ve Blizzard’ın PC istemcisi Battle.net’te kullanılmak üzere 200 dolarlık bir hediye kartı verildiği bildirildi.

Şirketin bir sözcüsü işten çıkarmaların olduğunu doğruladı, ancak kaç kişinin etkilendiğine dair yorum yapmadı. Activision Blizzard, 2019’da da rekor bir yıl geçirmesine rağmen 800’den fazla çalışanını işten çıkarmıştı. Onlarca çalışanı etkileyen işten çıkarma haberlerinin ardından, Activision-Blizzard CEO’su Bobby Kotick’in iş sözleşmesi kapsamında hisse senedi ile ilgili bir teşvik maddesine dayanarak 200 milyon dolar bonus ödemeyi cebe indirebileceği bildiriliyor. Yani olan yine şirketin başarısı için çalışan emekçilere oldu.

Activision Blizzard, spor ve eğlence başkanı Tony Petitti, gelecekte çevrimiçi etkinliklere yöneleceklerini söyledi. Petiti, geçtiğimiz yıl çevrimiçi olarak nasıl yapılandırılabileceği konusunda çok şey öğrendiklerini ve takımlara, taraftarlara en iyi hizmeti verebilmek için bu konudaki en iyi uygulamaları daha da ileriye taşıyacaklarını belirtti.

yorum Yap