İptal edilen Tomb Raider PSP oyunu 15 yıl sonra ortaya çıktı

Core Design, 2006 yılında PlayStation Portable (PSP) için Tomb Raider: 10th Anniversary adlı bir oyun üzerinde çalışıyordu. Orijinal Tomb Raider’ın remake versiyonu olan oyun, daha sonra iptal edildi. İşte Alfa aşamasında olan o oyundan ilk görüntüler ortaya çıktı.

Stüdyo yöneticisi Gavin Rummery’ye göre Tomb Raider neredeyse bitmek üzereydi. İptal edilen oyunun varlıkları daha sonra bir Indiana Jones oyunu üzerinde kullanıldı, ancak bu oyun da yayınlanmadı. Lara Croft’un PSP macerasının iptal edilmesinin ardından, 2007 yılında Crystal Dynamics tarafından geliştirilen Tomb Raider: Anniversary piyasaya sürüldü.

PSP için geliştirilen Tomb Raider: 10th Anniversary’a ait olduğu öne sürülen görüntüler yıllar sonra Internet Archive‘de paylaşıldı. Üstelik Tomb of Ash adlı bir web sitesinde yayınlanan talimatlar sayesinde oyunun alfa sürümü oynanabiliyor. Bunun için bilgisayarınıza Visual Studio yüklemeniz ve bir PS4 veya Xbox 360 kontrol cihazına sahip olmanız gerekiyor.

Tomb Raider PSP oyunundan görüntüler:

Oyunda hiç düşman olmamasına rağmen, Peru ve Yunanistan gibi konumların yanı sıra Croft Malikanesi’nde zıplayıp tırmanabiliyor ve yüzebiliyorsunuz. Tomb Raider: Legends motoru kullanılarak yapılan Crystal Dynamics oyunundan daha eski ve klasik bir görüntüye sahip olduğu söylenebilir. Oyunun alfa yapısını paylaşanlar, yayınlama izni için lisans sahiplerine birçok kez ulaşmaya çalıştıklarını ancak yanıt almadıklarını belirtiyor. Yine de Internet Archive‘in eski yazılımlar için DMCA muafiyeti olması sayesinde erişilebilir kalacaktır.

Core Design eski patronu Gavin Rummery, Eurogamer ile 2016 yılında yapılan bir röportajda, Tomb Raider: 10th Anniversary iptal edildiğinde stüdyonun riskli bir durumda olduğunu ve asla iyileşemediğini belirtti. Crystal Dynamics’in Tomb Raider serisini yeniden başlatmasının ardından 32 yıldır ayakta kalan Core Design, 2010 yılında kapandı.