Samsung NVIDIA'dan Yapay Zeka Yongaları İçin Önemli Siparişler Alıyor

Samsung NVIDIA'dan Yapay Zeka Yongaları İçin Önemli Siparişler Alıyor
Bellek pazarındaki gerilemeyi telafi etmek için Samsung, yapay zeka çipleri konusunda ön planda olan şirketlerden NVIDIA'dan önemli siparişler almaya odaklanıyor.

Samsung, bellek pazarındaki arz bolluğunun neden olduğu birkaç yıllık gerilemenin ardından yarı iletken bölümünden elde ettiği geliri ve kârı artırmanın yollarını arıyor. Şirketin bu hedefe ulaşmasına yardımcı olacak önemli siparişler kazanması hayati önem taşıyor. Samsung, şu anda yapay zeka konusunda ön planda olan şirketlerden sipariş almak için yapay zeka çip çözümlerine odaklanıyor. NVIDIA kesinlikle bu şirketlerden biri ve bildirildiğine göre Samsung'a AI yongaları için sipariş verildi.

samsung-nvidiadan-yapay-zeka-yongalari-icin-onemli-siparisler-aliyor-1.jpg

Samsung NVIDIA'dan sipariş alıyor

Sipariş, özellikle Samsung'un 2.5D I-Cube paketleme teknolojisi ve aracıya yöneliktir. Samsung bu teknolojiyi 2021'de tanıttı. 2.5D heterojen paketleme teknolojisi, birden fazla mantık kalıbının, CPU, GPU, NPU ve çeşitli yüksek bant genişlikli bellek kalıplarının bir silikon aracının üzerine yatay olarak istiflenmesine olanak tanır. Bu, çoklu kalıpların tek bir çip gibi hareket etmesini sağlar. Şirket o dönemde bu teknolojinin, çipin bellek ve mantık birimleri arasında çok daha hızlı iletişime olanak sağlaması nedeniyle 5G, yapay zeka ve büyük veri merkezleri için yüksek performanslı çiplerde kullanılacağını söylemişti.