Çin Akıllı Telefon Pazarı, Huawei'nin Güçlü Performansıyla Büyümeye Devam Ediyor

Çin Akıllı Telefon Pazarı, Huawei'nin Güçlü Performansıyla Büyümeye Devam Ediyor
Çin'in akıllı telefon pazarı, Huawei'nin etkileyici satış performansıyla ikinci çeyrekte art arda ikinci kez büyüme kaydetti.

Yılın ilk çeyreğinde, Çin'in akıllı telefon pazarı, yıllık bazda %1,5'lik mütevazı bir büyüme yaşadı ve bu, art arda ikinci çeyrekte büyüme kaydetti. Satışlardaki bu artış büyük ölçüde Huawei gibi yerel üreticilerin geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 69,7 oranında kayda değer bir büyüme elde eden güçlü satış performansına bağlanıyor. Bu büyüme, şirketin genellikle 600 doların üzerinde fiyatlı cihazlarla karakterize edilen Çin premium segmentindeki hakimiyetini önemli ölçüde güçlendiren bir akıllı telefon serisi olan Huawei'nin Mate 60 serisinin piyasaya sürülmesiyle desteklendi.

cin-akilli-telefon-pazari-huaweinin-guclu-performansiyla-buyumeye-devam-ediyor-1.jpg

Apple Çin'de kayıplar yaşıyor

Buna karşılık Apple'ın Çin'deki akıllı telefon satışlarının aynı çeyrekte yıllık bazda yüzde 19,1 oranında düştüğü görüldü. Analistler, bunun ana nedeni olarak Huawei'nin yeniden dirilişinin Apple'a doğrudan bir meydan okuma olarak gösterdiğine işaret ediyor; özellikle de iki şirketin başa baş rekabet ettiği premium segmentte. Counterpoint, yeni renk seçenekleri ve yapay zeka özelliklerine sahip gelecek "iPhone" modellerinin Apple'ın Çin pazarındaki satışlarını canlandırmaya yardımcı olabileceğini öngörüyor. İleriye bakıldığında, Çin'deki akıllı telefon pazarının 2024 yılı boyunca düşük tek haneli büyüme göstermesi bekleniyor.