ByteDance, TikTok'u ABD'li Bir Şirkete Satmayacak

ByteDance, TikTok'u ABD'li Bir Şirkete Satmayacak
ByteDance'in TikTok'u satmama kararı, ABD'nin şartlarını yerine getirmemesiyle ilgili endişeleri artırıyor.

TikTok'un sahibi ByteDance'in, bir mahkemeyi Başkan Biden'ın satış veya yasağı zorunlu kılan eski yasasını bozmaya ikna edememesi halinde ABD'li bir firmaya satış yapmayacağı bildiriliyor.
Başkan Biden'ın 24 Nisan 2024'te imzaladığı yasa tasarısına göre TikTok'un sahibi ByteDance'in ya platformu ABD'li bir firmaya satması ya da yasaklanma ile karşı karşıya kalması gerekiyor. Şirketin anlaşmaya uymak için dokuz ayı var ve eğer bir anlaşma devam ediyorsa olası üç aylık uzatma da mevcuttur.

bytedance-tiktoku-abdli-bir-sirkete-satmayacak-1.jpg

ByteDance TikTok'u Amerika'ya Satmıyor

Reuters'e göre adı belirtilmeyen dört kaynak, ByteDance'in TikTok'u satmayacağını veya kendisini platformdan çıkarmayacağını söylüyor. Kaynaklar, sorunun anahtarının, platformu satmanın ByteDance'in hem TikTok'a hem de şirketin diğer işlerine güç veren algoritmaları da satmasını gerektirmesi olduğunu söylüyor. Kaynaklar ayrıca TikTok'un bir bütün olarak ByteDance operasyonlarının yalnızca küçük bir bölümünü temsil ettiğini söyledi. Platformun ABD'de kapatılmasının ByteDance üzerinde sınırlı etkisi olacak ve algoritmalarını koruyacağı anlamına gelecektir.