Apple App Store Kurallarını Güncelledi

Apple App Store Kurallarını Güncelledi
Apple, Cuma günü yaptığı güncellemeyle App Store kurallarını değiştirerek retro konsol oyunları için emülatörlere oyun indirme seçeneği sunmaya başladı.

Apple, küresel olarak retro konsol oyunları için emülatörlere oyun indirme seçeneği sunacak şekilde App Store kurallarını Cuma günü güncelledi. Ancak şirket, geliştiricilerin telif hakkı kurallarına uyduklarından emin olma sorumluluğunun olduğu konusunda uyardı. Android kullanıcıları, eski klasikleri cihazlarında oynatmak için zaten bir sürü emülatöre erişebiliyor. Apple'ın güncellemesi muhtemelen bu geliştiricilerden bazılarını emülatörlerini App Store'a getirmeye teşvik ediyor.

apple-app-store-kurallarini-guncelledi-1.jpg

App Store kuralları güncellendi

Şirket, bu emülatör uygulamalarının dijital öğeler sunmak için uygulama içi satın alma mekanizması kullanması gerektiğini belirtti. Apple'ın düzenlemeler nedeniyle App Store kurallarında değişiklik yapmak zorunda kalması nedeniyle bu tür oyunlar şirkete başka bir gelir akışı sağlıyor. Ocak ayında Apple, AB'nin Dijital Pazarlar Yasası (DMA) kurallarına uygun ilk kural setini yayınladığında, şirket aynı zamanda dünya çapında oyun mağazalarının yayınlanmasına izin vereceğini de duyurdu. Ayrıca, mini oyunlar ve AI sohbet robotları için uygulama içi satın alımları desteklemek amacıyla o dönemde App Store kurallarını da güncelledi. Apple ayrıca, muhtemelen WeChat gibi süper uygulamalar tarafından sunulan hizmetleri de içerecek şekilde, HTLM5 tabanlı mini uygulamaları kapsayacak eklentiler sunma maddesini Cuma günü güncelledi.