Steam incelemelere müdahele eden Insel Games’i banladı!

Insel Games, sahte hesaplarla inceleme sonuçlarını değiştirdiğinin farkedilmesi üzerine Steam‘de yasaklandı.

Bir Reddit yazısında şirketin CEO’sunun, çalışanlarını oyunu satın alıp olumlu değerlendirme yapmadıkları takdirde kovmakla tehdit ettiği ve Valve‘in bu sebeple soruşturma başlattığı paylaşıldı.

Valve ise bugün yaptığı güncellemeyle: “Bu oyunun yayıncısı tarafından kontrol edilen birden fazla Steam hesabı içeren, kabul edilemez bir davranış tespit edildi.” dedi.

Valve’ın Insel Games’i Steam’den kaldırılması ile ilgili yaptığı açıklama:

“Yayıncı, kendi oyunlarına olumlu eleştiriler yayınlamak için birden fazla Steam hesabı kullanmış gibi görünüyor. Bu, değerlendirme politikamızı ve ciddiye aldığımız şeyleri açık bir şekilde ihlal ediyor. Bu nedenlerden dolayı, Insel Games Ltd. ile iş ilişkimizi sona erdiriyoruz ve oyunlarını mağazamızdan kaldırıyoruz.”

Stüdyonun oyunları arasında; Guardians of Ember, World of Fishing, ve Trinium Wars gibi oyunlar yer alıyor. Wild Buster: Heroes of Titan, stüdyonun son oyunuydu ve görünüşe göre CEO’dan gelen e-postada, bu oyun personelin satın almasını ve olumlu incelemeleri yazmasını istediği oyundu.

Kütüphanelerinde Insel Games‘in oyunlarına sahip olan kullanıcılar oyunlara erişebilecek, ancak oyunlar artık satın alınamayacak.

Geçtiğimiz yıl Valve, müşterileri yanıltıcı oldukları gerekçesiyle ötürü 200’den fazla oyunu kaldırmıştı.