Star Wars Jedi: Fallen Order PS5 ve Xbox Series X için optimize edildi

Star Wars Jedi: Fallen Order, dün yeni bir güncelleme aldı ve yeni nesil konsollar için optimize edildi. Oyunu PlayStation 4 ve Xbox One’da oynayanlar bir fark olmadığını düşünebilir ancak yamanın amacı, oyunu PS5 ve Xbox Series X/S konsolları için yükseltilmiş özelliklerle optimize etmekti.

Yeni nesil konsollar, güçlü donanımlarıyla oyunların kalitesini günümüz standartlarına çıkarmayı hedefliyor. PS5 ve Xbox Series X/S’in piyasaya sürülmesiyle birlikte birçok oyun, geliştirilmiş özelliklerle güncellendi. Star Wars Jedi: Fallen Order için yayınlanan güncelleme, oyunun kare hızını, dinamik çözünürlük aralığını ve işleme sonrası çözünürlüğünü iyileştirdi. EA, Star Wars Jedi: Fallen Order için yayınlanan güncellemenin notlarını paylaştı.

Star Wars Jedi: Fallen Order - Unreal Engine 4

Star Wars Jedi: Fallen Order yeni nesil optimizasyon güncellemesi:

Yeni nesil özelliklere genel bakış

 • PlayStation 5 ve Xbox Series X/S’te geliştirilmiş kare hızı
 • PlayStation 5 ve Xbox Series X/S’te daha yüksek çözünürlük deneyimi için geliştirilmiş dinamik çözünürlük aralıkları
 • PlayStation 5 ve Xbox Series X için iyileştirilmiş işlem sonrası çözünürlük. (Xbox Series S hariç tutuldu)

PlayStation 5

 • Kare hızı 45 FPS’den 60 FPS’ye yükseltildi
 • İşleme sonrası çözünürlük 1440p’ye yükseltildi
 • Dinamik çözünürlük devre dışı bırakıldı ve oyun 810 – 1080p aralığından 1200p çözünürlüğe çıkarıldı.

Xbox Series X Performans modu

 • Kare hızı 60 FPS’ye yükseltildi
 • 1080p – 1440p aralığında dinamik çözünürlük eklendi

Xbox Series X Normal mod

 • İşleme sonrası çözünürlük 4K’ya yükseltildi
 • 1512p – 2160p aralığında dinamik çözünürlük

Xbox Series S

 • Kare hızı 45 FPS’den 60 FPS’ye yükseltildi

Star Wars Jedi: Fallen Order’a gelen yama, doğrudan yeni nesil konsollara yönelik bir güncelleme değil. Asıl amacı, PS5’te geriye dönük uyumluluk ile oynanabilen PS4 sürümünü optimize etmek. Zaten yukarıdaki notlarda belirtilen kare hızı ve çözünürlük değerlerine bakıldığında da anlaşılıyor.

Dün Star Wars oyunlarını temsil eden Lucasfilm Games markası açıklandı ve hemen ardından Star Wars Jedi: Fallen Order güncelleme aldı. Yayıncı EA şu anda 2023 yılına kadar Star Wars oyunları için lisansa sahip. Disney’in sözleşmenin sona ermesinin ardından diğer geliştiricilerin ve yayıncıların da oyun üretmesine izin vermesi bekleniyor. Lucasfilm Games’in yeniden canlandırılmasının amacı henüz net değil. Ancak Disney, Marvel’da uyguladığı politikayı burada da uygulamaya çalışıyor gibi görünüyor.

Hikaye tabanlı Star Wars oyunu, geçtiğimiz yılın Ocak ayında 8 milyondan fazla satmıştı. Ardından yayıncı EA, oyunun satış rakamlarının Mart 2020’ye kadar 10 milyona ulaşmasını hedeflemişti, ancak bu hedefi tutturup tutturamadıklarını onaylamadılar. Ancak oyunun 2020 mali yılının sonunda, tüm platformlarda 10 milyon tekil oyuncuya ulaştığı bildirildi. Bu rakam, oyunun EA Play‘e dahil olmasıyla daha da artacaktır.