Sony, yeni nesil PSVR kontrol cihazını tanıttı! İşte özellikleri

Sony, geçtiğimiz ay yeni nesil PSVR gözlüğü ve kontrol cihazları üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Konsol devi şimdi yeni VR kontrol cihazlarının üzerindeki perdeyi kaldırdı. Henüz isimlendirilmemiş olsa da yeni nesil PSVR kontrol cihazı, Move hareket kontrol cihazlarının mikrofon tarzı tasarımından uzaklaşan yepyeni bir tasarıma sahip.

Görsellerde farkedildiği üzere her iki PSVR kontrol cihazında da oyunlarda daha kolay hareket edebilmek için analog çubuklar yer alıyor. Ayrıca DualSense kontrol cihazına benzer sürükleyici özelliklere sahip. En önemli özelliklerinden biri yeni PSVR kontrol cihazlarının dış kamera yerine alt kısımdaki takip halkası aracılığıyla gözlük tarafından takip edilmesi. Herhangi bir dış sensörün olup olmayacağı henüz bilinmiyor.

Yeni nesil VR kontrol cihazı çok farklı bir tasarımla karşımıza çıktı

yeni PSVR kontrol cihazı

Yeni nesil VR kontrol cihazında fark edilen ilk şey, oyun oynarken cihazı doğal bir şekilde tutmanıza olanak tanıyan halka şeklindeki benzersiz tasarım. PS5 için geliştirilen yeni kontrol cihazlarında hareketle ilgili hiçbir kısıtlama yok ve geliştiricilere sıra dışı oyun deneyimleri oluşturma olanağı sağlıyor.

Sony yeni kontrol cihazını mükemmel ergonomi vizyonu ile tasarladığını ve bu yüzden dengeli ve rahat bir kullanım sunacağını öne sürüyor. Kullanıcıların önceki nesildeki deneyimlerini gözlemleyen konsol devi, VR oyunlarının oynanış şeklini değiştirecek ikonik bir tasarım ortaya çıkardığını belirtiyor.

Yeni PSVR kontrol cihazının teknik özellikleri:

Yeni PSVR kontrol cihazı

Yeni VR kontrol cihazı, oyuncuların oyunları daha sezgisel bir şekilde hissetmelerini ve etkileşimde bulunmalarını sağlıyor. Gelecek nesilde VR oyunları, DualSense oyun kolunun temel özelliklerini de içerecek şekilde geliştirilecek.

  • Uyarlanabilir tetikler: Her bir PSVR kontrol cihazı (Sol ve Sağ), DualSense oyun kolunda bulunanlara benzer şekilde, basıldığında gerginlik hissettiren bir uyarlanabilir tetik düğmesi içeriyor. Bir PS5 oyununda ok fırlatmak için yayı çekerken olduğu gibi, tetiklere bastığınızda L2 veya R2 düğmelerindeki gerilimi hissedeceksiniz. Bu tür bir mekanik sanal gerçeklik deneyimine çağ atlatabilir.
  • Dokunsal geri bildirim: Yeni kontrol cihazının form faktörü için optimize edilen dokunsal geri bildirim, oyun dünyasındaki her hissi daha etkili, dokulu ve nüanslı hale getirecek. Kayalık bir çölde ilerlerken veya yakın dövüşteki darbelerde, sanal gerçekliğin merkezi olan olağanüstü görsel ve işitsel deneyimde fark hissedeceksiniz.
  • Parmak dokunuşu algılama: Yeni PSVR cihazı, baş parmağınızı, işaret parmağınızı veya orta parmaklarınızı yerleştirdiğiniz alanlara herhangi bir baskı yapmadan parmaklarınızı algılayabilecek. Bu, oyun sırasında ellerinizle daha doğal hareketler yapmanıza olanak sağlayacak.
  • Takip: VR kontrol cihazı, alt kısmındaki takip halkası aracılığıyla yeni nesil VR gözlüğü tarafından izlenecek.
  • Düğmeler / analog çubuklar: Sol kumanda, bir analog çubuk, üçgen ve kare düğmeleri, tutuş düğmesi (L1), tetik düğmesi (L2) ve Create (Oluştur) düğmesi içeriyor. Sağ kumandada ise yine bir analog çubuk, çarpı ve daire düğmeleri, R1, tetik düğmesi (R2) ve Options (Seçenekler) düğmesi var. Tutuş düğmesi, oyun içi nesneleri almak için kullanılabilecek.
Yeni PSVR kontrol cihazı, PS5

Sony, PS5 için geliştirilen yeni nesil VR kontrol cihazının önceki nesle göre büyük bir sıçrama olacak şekilde sıfırdan inşa edildiğini belirtiyor. Ayrıca kontrol cihazının prototipleri geliştiricilere gönderiliyor ve Sony, sızıntılardan kaçınmak amacıyla bu tanıtımı yapmayı seçti. Konsol devi, PS5’in yeni nesil PSVR deneyimi hakkında paylaşılacak çok daha fazla şeyi olacağını söylüyor.

Geçtiğimiz ay yapılan duyuru, yeni nesil PSVR gözlüğünün bu yıl çıkmayacağını ortaya koyuyordu. Bu nedenle gözlüğün tasarımı, oyun türleri ve deneyim hakkında gelecek yeni güncellemeler için uzun bir süre beklememiz gerekebilir. PS5 için geliştirilen yeni PSVR hakkında gelecek haber ve duyuruları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalın!

yorum Yap