Sony yanlış anlaşılma sonucu banladığı PSN hesabını geri açtı

Birkaç gün önce Reddit‘te Meksikalı bir PlayStation kullanıcısı yaşadığı bir sıkıntıya dikkat çekti ve Sony’nin, PSN hesabını ülkesinde sıkça kullanılan bir kısaltmanın, Yahudiler için saldırgan bir kelime ile karıştırması nedeniyle yanlış bir şekilde yasakladığını iddia etti.

Gerçek adı Enrique olan kullanıcı Kike (Quique) kelimesinin bölgede Enrique için yaygın olarak kullanılan bir kısaltma olduğunu ve sadece PSN kimliğinde değil, spor formalarında da kullandığını açıkladı. Sony yaklaşık bir yıl boyunca bu ismi kullanarak oyunlarda “yüzlerce saat harcayan oyuncu sonunda kimliğini yasakladı. Ardından Sony destek ekibiyle uzun süren bir uğraş başladı.

Enrique, PSN kimliğini değiştirmek istediğini ve suç oluşturduğunu anladığını belirtmesine rağmen Sony’den cevap gelmedi. Bununla birlikte, hikayesi internet ortamında çeşitli web siteleri tarafından yayınlandı ve bu da işin seyrini değiştirdi.

Sony sadece hesabını eski haline getirmekle kalmadı, aynı zamanda mevcut kimliğini kullanmasına da izin verdi.

Enrique’ye göre bir Sony temsilcisi cevap verdi:

“Öncelikle her şey için özür dilerim. Duyumu aldık, çevrimiçi olarak yazdığınızı ve söylediklerinizi gördük. Ve sizi temin ederim ki en kısa zamanda üzerinde çalışacağız. Ofiste hızlı bir toplantı düzenledik ve bana güvenin, özellikle Şükran Günü olduğu gibi ilginç bir sohbet gerçekleştirdik. Ancak hesabınızın tamamen yeniden etkinleştirildiğini bildirmekten memnuniyet duyuyoruz. Hepimiz adına özür dilemek istiyorum. Yaptığımız çevrimiçi kimliği hata yaptığımızı fark ettiğimiz haliyle kullanabilirsiniz.”

Enrique’nin hikayesi mutlu sonla bitse de, ilk defa böyle bir sorunla karşılaşmadık. Sony, 2016 yılında, Suudi Arabistanlı bir kullanıcının PSN kimliğini, gerçek adı olan “Jihad” (Cihat) kelimesini içerdiği için yasakladı. Daha sonra Sony, forumlarda yayınlanan hikayenin ardından kullanıcının kimliğini değiştirdi.

Öyle görünüyor ki PSN ID değiştirme özelliği PlayStation için kesinlikle kullanışlı bir özellik olacak.

 

yorum Yap