Sony, PS5 kontrol cihazının tuş düzenini evrensel yapacak

Sony, PS5 kontrol cihazının tuş düzenini evrensel yapacak
PlayStation 5 bugün Japon yayıncılar tarafından ilk kez canlı olarak sergilendi. Yeni nesil konsolun ve DualSense kontrol cihazının tüm öne çıkan özelliklerini bilsek de, yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Bu kez, PS5 kontrol cihazının...

PlayStation 5 bugün Japon yayıncılar tarafından ilk kez canlı olarak sergilendi. Yeni nesil konsolun ve DualSense kontrol cihazının tüm öne çıkan özelliklerini bilsek de, yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Bu kez, PS5 kontrol cihazının tuş düzeninde önemli bir değişiklik yapılacağı ortaya çıktı.

Oyun sektöründeki güvenilir sızıntılarıyla bilinen Nibel, açıklanmayan yeni özelliklerden bazılarını derleyerek paylaştı. En çok göze çarpanlardan biri, PS5 kontrol cihazı Dualsense'in tuş işlevlerindeki değişiklik olabilir. İlk PlayStation'ın yaşam döngüsünün yarısından itibaren dünya çapındaki oyuncular için standart olan tuş konfigürasyonu artık Japon oyunculara da uygulanacak.

DualSense'in Japon versiyonunda O tuşu ile X tuşunun işlevi yer değiştirecek

DualSense, PS5 kontrol cihazı

AV Watch'a göre, Dualsense kontrol cihazının görünümü hem Japonya'da hem de dünya çapında aynı olacak. Ancak onay tuşu artık Daire yerine Çarpı olarak değişecek. Şimdiye kadar Japon oyuncular X tuşu yerine O tuşuna basıyordu. Sony tüm bölgelerde varsayılan ayarı evrensel hale getirmeyi amaçlıyor gibi görünüyor.

Japonya ile diğer bölgeler arasındaki fark, Daire'nin genellikle olumlu bir sembol olduğu kültürel bir farklılıktan kaynaklanıyor. Genellikle X veya Çarpı negatif bir sembol olarak yaygın olarak kullanılıyor. Değişiklik Japonya dışındaki bölgelerdeki oyuncuları etkilemeyecek. Ülkemizdeki konsol modellerinde de onay için X tuşu kullanılıyor. Bu değişiklikle birlikte geliştiricilerin tuş düzeninde farklı bölgeler için yerelleştirme yapmasına gerek kalmayacak.

Sony, anavatanındaki oyuncuları tüm dünya ile aynı standartlara getirmek hamleler yapıyor. Konsol devi, PS5 ile kültürel olarak belirli normları sona erdirerek oyun geliştirmede daha küresel bir duruş sergilemek niyetinde olduğu gösteriyor. Elbette bu değişim üçüncü parti stüdyolar için oyun geliştirme ve sistem yerelleştirmeyi kolaylaştırmanın bir yolu olacak. Ayrıca bugün PS5 konsolunun kullanılabilir depolama alanı da ortaya çıktı. Detaylara buradan göz atabilirsiniz.