Sony, PS4’ten PS5’e geçişin yaklaşık 3 yıl sürmesini bekliyor

PlayStation 5’in gelişiyle birlikte yeni nesil oyun devri başlayacak. Yine de milyonlarca PlayStation 4 oyuncusunun PS5 konsoluna geçişi çok hızlı olmayacak. Bu nedenle geliştiriciler, PS4’ü uzunca bir süre daha hesaba katmak zorunda. Sony Interactive Entertainment Başkan Yardımcısı Hideaki Nishino, PS4’ten PS5’e geçişin 3 yıl kadar sürmesini beklediklerini söyledi.

Nishino, Japon web sitesi AV Watch’a verdiği röportajda, ileriye dönük uyumluluğun yanı sıra nesiller arası oyunların da savunucusu olduğunu belirtti. Çünkü Sony, PS4 için içerik geliştirme sürecinin devam etmesinin öngörülebilir bir gelecek için önemli olduğunu düşünüyor. Yani PS4, yeni nesil konsolun lansmanından sonra bir süre daha sahnede kalacak.

Sony, PS4 ve PS5 için nesiller arası oyunlar sunulmasını istiyor

PS5 DualSense vs PS4 DualShock 4

Görünüşe göre birkaç yıl boyunca hem PS4 hem de PS5’i destekleyen nesiller arası içerikler gelecek. Nishino, “Varsayımlar, PS4’ten PS5’e geçişin yaklaşık üç yıl süreceği yönünde. Şu anda 100 milyondan fazla PS4 müşterimiz var, ancak mümkün olan en kısa sürede PS5’e geçmek için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Sony’nin açıklaması, oyun keyfini bir süre daha PlayStation 4 konsollarında yaşamayı tercih eden kitle için iyi bir haber. Konsol devi şimdilik her iki nesli de desteklemeye kararlı görünüyor. SIE CEO’su Jim Ryan, daha önce yaptığı bir açıklamada, PS4 topluluğunun salgın sürecinde ne kadar aktif olduğunu göstermesinin ardından PS4 sahiplerine hizmet vermeye devam etmenin çok önemli olduğunu belirtmişti. Sonuçta PS5’e her ne kadar talep yüksek olsa da, PS4’te hatırı sayılır miktarda oyuncu kalacak.

PlayStation 5’in çıkışıyla birlikte geliştiriciler elbette büyük ölçüde yeni nesil oyunlara odaklanacak. Ancak Sony, geliştiricilerden şimdilik nesiller arası deneyimler sunmalarını bekliyor. Nishino, “Geliştiricilerden, PS4 ve PS5 için ‘çapraz nesil’ temelinde geliştirme yapmalarını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

PS5, yarından itibaren ABD, Japonya, Avustralya, Kanada, Meksika, Yeni Zelanda ve Güney Kore’de piyasaya sürülecek. Ardından 19 Kasım‘da Türkiye de dahil olmak üzere diğer tüm bölgelerde satışa sunulacak. Sony’nin yeni nesil konsolu ülkemize önce disk sürücülü modelle gelecek ve 8.299 TL‘den satılacak. Digital Edition modeli 2021 yılında gelecek. PS5 için gelen tüm haber ve duyuruları buradan takip edebilirsiniz.