Sony, PS4'ün Facebook desteğini geri getirmeye çalışıyor

Sony, PS4'ün Facebook desteğini geri getirmeye çalışıyor
Sony dün PlayStation 4'ün Facebook entegrasyonunu aniden kaldırdı. Şirket sosyal medya platformunun neden çekildiğine dair bir net bir sebep sunmadı. Görünüşe göre Facebook'un PS4'ten kaldırılması her iki şirketin de üzerinde...

Sony dün PlayStation 4'ün Facebook entegrasyonunu aniden kaldırdı. Şirket sosyal medya platformunun neden çekildiğine dair bir net bir sebep sunmadı. Görünüşe göre Facebook'un PS4'ten kaldırılması her iki şirketin de üzerinde anlaşması gereken yeni bir sözleşmeyle ilgili.

Bir Facebook sözcüsü aradaki pürüzler çözülürse Facebook'un PS4'e geri döneceği söylendi. Şirketler arasında kötü bir durum yok gibi görünüyor ve sonunda durum eski haline dönebilir. Facebook sözcüsü Kotaku'ya şunları aktardı:

"PlayStation'daki Facebook entegrasyonunu geliştirmek için tasarlanmış, güncellenmiş bir sözleşmeyi imzalamak için Sony ile birlikte çalışıyoruz. Müzakereler devam ederken, Facebook özellikleri PlayStation 4'te kullanılamayacak. Bu özellikleri ekiplerimiz anlaşmaya varır ulaşmaz geri getirmeyi umuyoruz."

Yukarıdaki ifadeye göre şu anda Facebook ve Sony'nin anlaşmaya varmalarının ne kadar süreceği henüz bilinmiyor. Umuyoruz ki bu bekleyiş çok uzun sürmez.

Facebook'un PS4'teki entegrasyonu kullanıcıların ekran görüntülerini ve oyun kliplerini paylaşabilmelerini, PS4 oyuncularının Facebook'ta canlı yayın yapabilmelerini ve profil fotoğraflarını sosyal medya sitesinden PS4 hesaplarına aktarabilmelerini sağlıyordu. Ayrıca en önemlisi PS4 kullanıcılarının PSN kimliklerini bilmedikleri Facebook arkadaşlarını bulmalarına izin veriyordu. Yani destek kullanıcılara çeşitli sosyal kolaylıklar sağlıyordu.

Facebook'un PS4 ile bağlantısının kesilmesi bu durumun yaşandığı tek PlayStation platformu olmayacak. 2016 yılının başlarında hem PS3 hem de PS Vita Facebook desteğini kaybetmişti. Sony'nin bu durum karşısında bir sonraki hamlesi merakla bekleniyor.