Sony PS VR’a yatırım yapmaya devam edecek

Sony şu anda oyun endüstrisindeki en büyük VR destekçilerinden biri. Şirket PS VR’a yaptığı yatırımların başarılı olduğunu görmek için bol miktarda kaynak harcıyor. Bu çabaların bir kısmı da VR’ın benzersiz yeteneklerini ortaya koymak için yapılan birinci parti oyunlar.

Birinci parti oyunlardan biri de yeni yayınlanan Blood & Truth. SIE London Studio tarafından geliştirilen birinci şahıs nişancı hem eleştirmenler hem de oyuncular tarafından çok iyi karşılandı ve aynı zamanda VR oyunları arasında satış rekoru kırdı. Stüdyonun VR ürün geliştirme müdürü Stuart Whyte’a göre; Sony’den PS VR için benzer yatırımlar görmeye devam edeceğiz. Whyte’a göre, VR kağıt üzerinde riskli bir girişim olsa da, henüz kimsenin geleceğini tam olarak tahmin edemediği yeni bir deneyim. VR hala Sony’nin yatırım yapmaya devam etmek istediği, tarihi boyunca yaptığı benzer riskli girişimlerle paralel bir değişim.

Whyte, EDGE dergisinin Ağustos 2019 sayısı için (sayı 334) konuştu:

“Birkaç ay önce, Sony Worldwide Studios başkanları Shuhei Yoshida ve Shawn Layden ile akşam yemeği için dışarı çıktım. Shawn tarihsel olarak, Sony’nin yaptığı şeylerde adeta kumar oynadığından bahsederdi. Bunları konuşmayacağım çünkü özele girmek istemiyorum.

Sanki cebinizde 1000 £ var. Rulet masasına yürüdünüz, parayı masaya yatırıyorsunuz, kazanıyorsunuz veya kaybediyorsunuz. Kaybedersin “olmayacak” der ve uzaklaşırsın. Geçmişte kesinlikle işe yaramayacak şeyler denediğimiz zamanlar oldu ve vazgeçtik. Ancak en başından itibaren VR’a şüpheyle bakıldı. Her donanımın sınırlamaları vardır ve yatırım yapmaya devam etmezsek, rulet masasına başka biri gelip büyük oynayarak kazanır.”

Sony’nin VR’a yaptığı yatırımlar yava yavaş karşılığını alıyor gibi görünüyor ve vazgeçeceklerini söylemek zor. Ayrıca PS5’in PS VR desteğiyle geleceği doğrulandı. Ancak PS VR 2’yi yakın gelecekte görünmüyor.

yorum Yap