Sony, PS Store’daki bağımsız geliştiricilerin indirim taleplerini reddediyor

Bağımsız geliştiriciler oyun sektörünün geri planda kalan kahramanları ve çoğu zaman hakettikleri değeri göremeyebiliyorlar. Return of the Obra Dinn‘in geliştiricisi Lucas Pope, Sony’nin PlayStation Store’da bulunan oyunu için indirim talebini reddettiğini açıkladı.

Pope’un Twitter hesabından yaptığı açıklama ResetEra‘da tartışıldı ve diğer bazı bağımsız geliştiricilerin de benzer açıklamalar yaptığı ortaya çıktı. Geliştirici Mike Rose, Sony’nin lansman indirimi talebini reddettiğini ve Nowhere Prophet adlı oyununun satış rakamlarının çok kötü olduğunu belirtti. Rose’a göre oyun, diğer platformlarla karşılaştırıldığında PS4’te çok kötü performans sergiliyor.

Sadece Sony izin verdiğinde indirim yapabiliyoruz

Yine Ratalaika Games, Ağustos 2019’da attığı bir tweet’te, geliştiricilerin PS Store indirimlerine davet edilmeleri gerektiğini ve oyunlarında yalnızca Sony izin verdiğinde indirim yapabileceklerini öne sürdü. İlginç bir şekilde bu davetler de bölgeye göre değişiyor. Örneğin Pillar’ın geliştiricisi Mike Hicks, 2015 yılında oyunun Avrupa’da indirimli bir fiyatla sunulduğunu yazdı. Ancak ABD’li oyunculara aynı indirimi sunabilmek için Sony ABD’nin kendisini indirime davet etmesini beklemek zorunda kaldı.

Bir diğer geliştirici Fabrice Breton, “Bugün PS4’te oyunu bulunan bir başka bağımsız Fransız geliştirici, bana Kış indirimine girmek için Sony Avrupa’ya ulaşamadığını söyledi. Bizim gibi küçük bağımsız geliştiriciler için bu bir kayıp çünkü gelirlerimizin %90’ı indirimlerden geliyor.” dedi. Bu tarz örnekler çok sayıda ve görünüşe göre konsol devi, bağımsız geliştiricileri göz ardı ediyor.

Daha önce yayıncı No More Robots’tan Mike Rose da PlayStation Store’da oyunlarının keşfedilmesinin ne kadar zor olduğunu gösteren kısa bir video paylaşmıştı. Oyun, PS Store’un yeni veya öne çıkan oyunların yer aldığı alt kategorilerin hiçbirinde yer almıyor, aynı zamanda doğrudan aramayla bile kolayca bulunamıyordu. Geliştirici de Twitter’dan bir video çekerek duruma isyan etmişti.

Platform sahiplerinin oyunlarda indirim yapmadan önce Sony’den onay istemeleri alışılmadık bir durum değil. Ancak şirketin bu tür talepleri onaylamak veya reddetmek için hangi kriterlere sahip olduğu bilinmiyor.