Sony: PlayStation 5’in tasarımı maliyetleri düşürdü

Sony geçtiğimiz haftalarda PlayStation 5 konsolunu parçalarına ayırarak konsolun iç tasarımını göstermişti. Videoda şirketin Mühendislik Direktörü Yasuhiro Ootori, yeni nesil konsolu sökerek donanımını tanıtmıştı. Yasuhiro Ootori, 4Gamer ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda PS5’in tasarımının maliyetleri düşürmeye yardımcı olduğunu açıkladı.

PlayStation 5’in yüksekliği Sony’nin montajlanan kartı sayısını azaltmasına olanak tanıyor. PS5 daha geniş ve kısa olsaydı, tek bir anakarta sahip olması zorlaşırdı. Böylece konsolun tek bir anakart ve bir alt kart ile birlikte çift kartlı bir konfigürasyona sahip olması gerekirdi. Ancak PlayStation 5, tıpkı PC anakartları gibi tek parçada tüm donanım bileşenlerini barındırabiliyor.

PlayStation 5 yatay olarak yerleştirilen tek bir anakarta sahip

PlayStation 5, PS5, anakart tasarımı

Yasuhiro Ootori, “İki kart ile üretim maliyeti ve ısı dağılımı tasarımının zorlukları artar. Yatay olarak yerleştirilmesi, daha ince görünmesi ve tek bir kartla maliyetin düşürülmesi anlamına geliyor.” dedi. Tasarım gereksinimlerinden bahseden Ootori, PS5’in tasarım departmanının bir noktada yüksekliği azaltmayı ve genişliği artırmayı önerdiğini şu sözlerle ortaya koydu:

“Tasarım departmanı gerekli ölçüleri sağladı ve ardından ana gövde tasarımını değerlendirmeye başladık. Geliştirmenin ilk aşamalarından itibaren, örneğin yüksekliği azaltma ve buna göre genişliği artırma gibi çeşitli öneriler yapıldı. Ancak bu kez tasarım departmanından ‘yatay olarak yerleştirildiğinde daha ince görünmesi’ talebi geldi ve tasarımın daha uzun ve daha dar olması sağlandı.”

4Gamer ayrıca, Xbox Series X’in kule tipi tasarımı nedeniyle iki anakarttan oluştuğunu belirtti. Sony’nin yeni nesil konsolu parçalarına ayırdığı videoyu buradan izleyebilirsiniz. PlayStation 5 konsolunun görünümü hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce PS5 tasarımın hakkını veriyor mu? Yorumlarda fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

yorum Yap