Sony, DualSense kontrol cihazı için resmi Linux sürücüsünü yayınladı

Linux işletim sistemlerinde PlayStation kontrol cihazlarının tanınmasını sağlayan “hid-sony” sürücüsü bir süredir kullanılıyordu. Sony, PlayStation 5’in yeni nesil DualSense kontrol cihazının yanı sıra diğer PlayStation donanımlarını da içeren yeni bir “hid-playstation” sürücüsü yayınladı.

Linux kullanıcıları artık DualSense kontrol cihazını USB ve Bluetooth aracılığıyla kullanabilecek. Yayınlanan yeni “hid-playstation” sürücüsü, kontrol cihazının LED ışıklarını, hareket sensörlerini, dokunmatik yüzeyinı, pili, ışık çubuğunu ve titreşim özelliklerini destekliyor. Ancak uyarlanabilir tetikler ve dokunsal özellikler desteklenmiyor. Çünkü PS5’e özel olarak geliştirilen bu işlevlerin verileri çok büyük ve karmaşık.

DualSense linux sürücüsü henüz indirmeye açılmadı

PS5, Dualsense

Sürücü 1.400 satır koda sahip ve çekirdek, Sony donanımları için mevcut desteğin bir kısmını yeni sürücüye taşımayı hedefliyor. Eski donanımla birlikte cihaz testlerinin kapsamı genişliyor. Sürücü şu anda inceleme aşamasında ve indirmeye açılmadı. Yine de denemek isteyenler, oyun kolunun çeşitli işlevlerine tanımlı 13 yamadan herhangi birini test edebilirler.

Linux sistemleri, sınırlı işlevlere sahip olmasına rağmen Steam tarafından resmi olarak destekleniyor. Yine de titreşim, dokunmatik yüzey ve gyro gibi gelişmiş işlevler henüz kullanılamıyor. DualSense resmi desteğe sahip olmasa da PlayStation 3, Nintendo Switch, bazı dizüstü bilgisayarlar ve hatta Microsoft’un xCloud oyun hizmetinde çalışıyor. Kontrol cihazı bu platformlarda çalışsa da, PS5 oyunlarına özgü özelliklerin hiçbiri çalışmıyor.

DualSense, PS5 konsolunda oyun deneyimini sürükleyici hale getiriyor. Uyarlanabilir tetikler, özellikle silah kullanımını kademeli dirençlerle daha gerçekçi hale getiriyor. Bu özellikler Linux‘ta çalıştırılabilirse, kontrol cihazının sıra dışı deneyimi daha fazla platforma genişleyebilir.

yorum Yap