Sony, DualSense üzerindeki 40.000 PlayStation sembolünün tasarım sürecini anlattı

PlayStation 5’in kontrol cihazı DualSense, arka kısmında çok küçük PlayStation sembolleri barındırıyor. Üstelik yeni nesil oyun kumandasının üzerinde bu minik sembollerden yaklaşık 40.000 adet var. Birçok kullanıcı tasarımdan memnun ve kontrol cihazını daha iyi kavramalarına yardımcı olduğunu belirtiyor.

The Verge, DualSense üzerindeki sembollerin tasarım sürecini araştırdı. Kontrol cihazına yakından bakıldığında PlayStation sembollerinin rastgele dizildiği görülüyor. Sony’nin Kıdemli Sanat Yönetmeni Yujin Morisawa’ya göre elle birkaç tasarım çizildi ve ardından prototip kontrol cihazına uygulandı. Ardından ekip, tasarımları DualSense’i konforlu ve şık hale getirene kadar test etti.

Sony, DualSense kontrol cihazlarının testlerine çok zaman harcadı

DualSense, PS5

Sony, DualSense prototiplerini fiziksel olarak test etti. Morisawa’ya göre prototip oluşturmak önemli ölçüde zaman alıyor ve ürünün üretime geçip geçmeyeceği, onu gördüğünüz ve dokunduğunuz anda belirleniyor. Konsol devi ayrıca semboller için doğru yüksekliği belirlerken önemli miktarda zaman harcadı. Semboller kontrol cihazına iki katmanda uygulandı ve The Verge’nin tahminlerine göre katmanlardan biri yaklaşık 15 mikron, diğeri 30 mikron yüksekliğinde.

DualSense üzerindeki 40.000 sembolün her birinin eritilmiş ABS plastikten boncukların standart enjeksiyon kalıplama işlemi sırasında lazerle kesilmiş küçük yarıklara sıkıştırılmasıyla oluşturulduğu belirtildi. Baş tasarımcı Takeshi Igarashi, kullanılan ekipmanın yüksek kaliteli, çok eksenli bir lazer makinesi olduğunu belirtti. Ayrıca böyle bir makineyi sağlamanın oldukça zor olduğunu ortaya koydu.

Merak edenler için her DualSense kontrol cihazının aynı dokuya sahip olduğunu belirtelim. PS5 hakkındaki tüm haber ve duyurulara buradan ulaşabilirsiniz.

yorum Yap